Sociální demokracie v Dánsku uspěla díky tomu, že se staví proti imigraci

Sociální demokracie v dánských volbách jasně uspěla. Krajně pravicová lidová strana utrpěla zdrcující porážku. Proč sociální demokraté uspěli?

Pravděpodobně budoucí premiérka Dánska Mette Frederiksenová zosobňuje nový dánský sociálnědemokratický model. Znamená tvrdý postoj proti imigraci a zároveň podporu sociálního státu.

Frederiksenová je zástupkyní čtvrté generace sociálních demokratů a poslankyní se stala už ve 24 letech. Byla také ministryní práce a spravedlnosti.

Předvolební kampaň se týkala otázek klimatu a obrany státu blahobytu. Protože byly strany tlačeny radikální pravicí, tak se v Dánsku v posledních letech tvrdě omezovala imigrace tak, aby zůstala zachována sociální koheze i prosperita země.

Tato politika byla ovšem ještě donedávna levicí kritizována. Frederiksenová dříve také dánskou politiku v oblasti imigrace kritizovala a považovala ji za příliš přísnou. Jenže pak změnila postoj a strana tím pádem vyhrála volby.

Politolog Christiansen uvádí, že sociální demokraté si uvědomili, že buď prohrají další volby, nebo do sebe včlení nějaké politiky Dánské lidové strany. Frederiksenová sama řekla, že tvrdý postup vrací straně příznivce. Uvedla, že sociálně demokratičtí voliči se vracejí.

V Dánsku snad kromě krajní levice panuje shoda nad tím, že je potřeba udržovat imigraci co možná nejmenší. Například najdeme opatření jako žádné spojování rodin pro partnery mladší 24 let, zabavení cenností migrantů, dvojnásobné sazby za zločiny spáchané v určitých místech.

To, že ostatní strany přejaly imigrační politiku tohoto typu, znamenalo, že Dánská lidová strana utrpěla těžkou porážku. Dosáhla jen necelých 9 %, zatímco v minulých volbách to bylo 21 %.

Strana nicméně měla v zemi velký vliv, její ideologie a terminologie se staly normou. Hansen, politolog z kodaňské univerzity, říká, že to, co bylo před deseti lety považováno za extrém, je nyní normální součástí debaty.

Sociální demokraté sice přijali tvrdý postoj vůči imigraci, ale nevzdali se svých principů v oblasti plné zaměstnanosti, nyní se věnují i tématu klimatické změny a hájí zachování státu blahobytu, odmítají škrty v oblasti zdravotnictví a školství.

Sociální demokraté budou zřejmě v otázkách imigrace kooperovat s pravicí a s levicí u ostatních témat.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – Jakob Horn – Mette Frederiksen, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70344293

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.