Trump dosáhl dohody s Mexikem. Jaké?

Novináři vidí paralely s bombasticky ohlašovanými zprávami o dohodě se Severní Koreou. I zde se proto ptají, jak mají Mexičané realizovat  ona „přísnější opatření?“

Německá Tagesschau přináší další informace o dohodě mezi Mexikem a USA. Doplňujeme tak informace z nedělního vydání. Američtí novináři jsou prý skeptičtí, že dohoda je skutečně dobrá. Navíc prezident Donald Trump znovu použil cla jako nátlakový prostředek.

Trump uvedl, že s Mexikem bylo dosaženo dohody ohledně přísnější kontroly imigrantů. Cla jsou proto suspendována. Trump dále tvrdí, že Mexiko slíbilo zavést přísná opatření, aby byl omezen migrační tlak na jižní hranici USA.

Novináři vidí paralely s bombasticky ohlašovanými zprávami o dohodě se Severní Koreou. I zde se proto ptají, jak mají Mexičané realizovat ta „přísnější opatření?“

V prohlášení obou zemí se uvádí, že Mexiko zavede opatření proti překračování hranic a nasadí k tomu Národní gardu. Na hranici s Guatemalou má být nasazeno navíc 6000 vojáků. Mexiko má přísněji postupovat proti pašerákům lidí a aktivně rozvíjet výměnu informací s USA.

USA uvedly, že budou uchazeče o azyl vracet do Mexika. Tam budou muset čekat na rozhodnutí.

Trump ovšem navíc uvedl, že Mexiko bude také z USA dovážet více zemědělských produktů. Ovšem ve společném prohlášení o tom nic není. Mexiko již nyní patří mezi významné odběratele produktů z USA.

Novinář z Bloomberg Business Week se domnívá, že trhy si oddychly, když cla nebudou zavedena. Jenže na druhé straně to znamená, že Trump je povzbuzen i v dalších případech nasazovat cla.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.