USA dávají Turecku lhůtu

Do konce července se má Turecko rozhodnout o nákupu ruského systému S-400. V opačném případě skončí školení tureckých pilotů v USA.

Německá Tagesschau informuje, že spojenci NATO se obávají tureckého nákupu ruských obranných systémů. Doplňujeme tak informace ze sobotního vydání.

USA daly Turecku lhůtu do konce července – má se vzdát nákupu ruských obranných systémů. Pokud se tak nestane, americké ministerstvo obrany hrozí, že turecké piloty z USA vykáže. Jde o piloty tureckých leteckých sil, kteří trénují na bojových letounech F-35.

Omezena může být i možnost tureckých firem účastnit se výroby F-35, zastaveny mohou být i dodávky F-35. Turecko je sice zakoupilo, ale k jejich dodání nedojde, pokud bude Turecko nadále trvat na tom, že nakoupí ruský obranný systém S-400.

USA navíc Turecku vyhrožují s tím, že v americkém Kongresu je velká podpora uvalení sankcí na Turecko.

Dohoda mezi Ruskem a Tureckem již měsíce přispívá k nárůstu napětí v NATO. USA mají obavy, že díky systému S-400 by se Rusko mohlo dostat k informacím o letadlech NATO. Spojené státy chtějí, aby Turecko koupilo jejich systém Patriot.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ovšem na nákupu ruského obranného systému trvá. První dodávka systému S-400 do Turecka se má uskutečnit v červenci.

Rusko uvádí, že turecká strana zatím neindikovala žádnou snahu změnit smlouvy. Dodávka a montáž má být realizována toto léto.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.