Albánský prezident zrušil volby, premiér chce jeho svržení

Politická krize v Albánii pokračuje zrušením voleb, kterých se odmítla účastnit politická opozice. Socialistický premiér nyní žádá odstranění prezidenta z úřadu.

Albánský prezident Ilir Meta zrušil konání komunálních voleb, které měly proběhnout 30. června. Vláda premiéra Edi Ramy ale prezidenta obvinila, že tím porušuje zákony, a požaduje jeho odvolání z úřadu.

Opoziční strany volby bojkotovaly a viní vládu, že volby v roce 2017 vyhrála jenom díky nákupu hlasů s pomocí kriminálních gangů. K přerušení vztahů s parlamentem došlo už v únoru, kdy se opozice vzdala svých křesel v parlamentu.

Od té doby se v Albánii konala řada protestů, které požadují nové parlamentní volby a odchod premiéra Ramy. Poslední protesty v sobotu albánská policie rozehnala za použití slzného plynu a vodních děl.

Prezident Meta ospravedlnil zrušení voleb tím, že volby bez účasti opozice nemají smysl, že by jejich konání poškodilo reputaci země, která se snaží stát členem EU. Varoval také před dalším rozdělením albánské společnosti a podpořil obnovení dialogu v zemi. Premiér Rama měl ale říct, že jeho socialisty od voleb nic neodradí a prezident by měl být odvolán.

Evropská rada má 19. června projednávat, zda dojde k otevření rozhovorů o přistoupení k Evropské unii.

Ilustrační foto: Autor – oscepa – https://www.flickr.com/photos/59939844@N03/33686122958/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77970209

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.