Milion chvilek není Občanské fórum

Milan Daniel píše o tom, proč iniciativa Milion chvilek pro demokracii není Občanským fórem č. 2 a proč ani plná Letná změnu do české politiky nepřinese.

„Zběhlý student“ Minář (jak se ráčil vyjádřit prezident Zeman) a jeho přátelé staví na tom, že velké skupině lidí vadí, když je premiér podezříván z praktik příčících se dobrým mravům. Což samozřejmě není pravda. On přece zákony neporušuje, na to si dává dobrý pozor.

Babiš není hlupák, má k dispozici tým, který sleduje politické tržiště, dává mu potřebné informace a on reaguje tak, aby vydělal. S faktem, že ve velkém „čerpá“ samozřejmě nic nenadělá. Jeho voličům to nebude vadit do doby, kdy se jich to čerpání začne v negativním smyslu týkat.

To se v souvislosti se zastavením vyplácení dotací pro jeho (bývalé) firmy může lehce stát: všechny zemědělské podniky v Unii jsou na dotacích závislé, vzájemně si konkurují a jestliže jedné skupině budou dotace odňaty, ocitnou se v komparativní nevýhodě. Babišovy (ex)firmy zaměstnávají na 30 tisíc lidí a odnětí dotací pro ně může v těchto souvislostech znamenat katastrofu.

Vědí to nejen v Bruselu, ale škodolibě se z toho raduje i Kalouskův demoblok a Babišovi to dává znát. Ten je na tahu, ale jeho manévrovací prostor to zužuje. Protože nejlepší obranou je v této situaci útok, dá se něco takového předpokládat.

Samozřejmě platí, že oligarcha s majetkem v řádu desítek miliard korun se neměl v politice vůbec angažovat, protože střet zájmů byl nabíledni předem. Nicméně stalo se, po celou dobu je z tohoto důvodu právem ostřelován, samozřejmě i běloskvoucími figurami typu Miroslava Kalouska, které nemohou přenést přes srdce, že jim Babiš vypálil (a zatím vypaluje) rybník, o němž měli zato, že si jej zprivatizovali.

Babiš by nemohl uspět, kdyby neměl připravenou půdu zaplevelenou šíbry zvyklými dělat kšefty nejen na svém zboží, ale i mezi sebou. Sebral jim podstatnou část z jejich trhu neuvěřitelně drzým slibem, že zatočí s korupcí a bude líp, A to se neodpouští.

Co ale dál?

Andrej Babiš je tvrdý manažer a třebaže nemá zrovna dobré karty, bylo by předčasné ho odepisovat. Jistě se jen tak nevzdá. Pro českou politickou scénu to ovšem není žádné řešení.

Lidé jsou politickými stranami otrávení, nevěří jim. I takto zrytá půda nahrává zdánlivě apolitické iniciativě zběhlého studenta a jeho kamarádů. Zatím ale tahle kosa naráží na kamenný postoj premiéra i prezidenta. Ti spoléhají na to, že přinejmenším část demonstrantů rezignuje. Ostatně prezident jim to řekl jasně: stejně ničeho nedosáhnete.

A organizované politické násilí není na rozdíl od toho individuálního v této zemi zvykem.

Milion chvilek není Občanské fórum č. 2, ačkoliv se tak pokouší vystupovat. Hnutí ANO na rozdíl od komunistů získalo mandát ve svobodných volbách, které vyhrálo a stále si drží vysoké volební preference.

Ke změně politiky v našem pojetí demokracie je třeba odhodlání, ale i peníze. To první by jistě bylo, je určitě i pár neparlamentních subjektů, které nabízejí slušnou politiku, některé i korektní a rozumné vztahy s Ruskem či otevřené oči při pohledu na dnešní Ukrajinu či Kosovo, ale ty peníze, ty nemají. Má je Babiš. Případné vrácení dotací Bruselu pro něj může být rána, ale z jeho majetku to ukousne sotva desetinu. Zajímavé by bylo sledovat, jak by se to na jeho vztahu k Unii podepsalo a nakolik by to pro ni bylo produktivní.

Zatím se může opírat o podporu prezidenta Zemana, jehož mandát končí počátkem roku 2023, zatímco funkční období současné sněmovny skončí o dva roky dříve. Hraje se proto o to, aby zisk jeho ANO byl v příštích volbách co nejmenší a aby nenašel koaličního partnera.

Tím současným je sociální demokracie, nevěsta z rozumu. Ta z tohoto vztahu těží maximum a je do značné míry gamemakerem, který určuje především sociální politiku vlády. Přetahovaná o zásluhy v této oblasti jí přesto zatím moc neprospívá.

Do parlamentních voleb je ale daleko a jaká bude politická mapa po nich je otázka.

„Česko není Slovensko“ a pád vlády není za daných okolností na pořadu dne. Část lidu brblá, většinu se ale daří uplácet. Té většině se nedaří zle, nezaměstnanost je rekordně nízká. Babiš kromě toho ve vzorné spolupráci se socdem nakupuje americké vrtulníky, vyhání čínské IT firmy, schvaluje sankce proti Rusku a decentně mlčí k tomu, co EU deklaruje v zubožené Ukrajině či Kosovu jako podporu demokracii.

Kromě množiny notorických kverulantů na internetu a komunistů (jimž se z principu nevěří) to nikomu dvakrát nevadí. Subjekt, který by se emancipoval a měl sílu něco změnit, by byl okamžitě onálepkován a ukřičen.

Změna není bez porušení demokratických pravidel na obzoru a nezmění to ani plná Letná.

Ilustrační foto: Autor – Ben Skála, Benfoto, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78475751

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.