Nástupcem Nazarbajeva v Kazachstánu bude Tokajev

V předčasných prezidentských volbách získal Tokajev skoro 71 % hlasů. Nicméně jsou zde pochybnosti o férovosti voleb.

Předčasné prezidentské volby v Kazachstánu vyhrál Kasym-Žomart Tokajev, který se tak stane nástupcem dosavadního letitého prezidenta země Nursultana Nazarbajeva.

Prezident Nazarbajev vybral 66letého Tokajeva za svého nástupce v úřadě. Sám Nazarbajev přitom zůstává v čele mocné Bezpečnostní rady státu a také vede hlavní politickou stranu Nur Otan. Jeho dcera Dariga, o které se mluvilo jako o možné nástupkyni v úřadě, se v březnu stala předsedkyní Senátu.

Tokajev vyhrál volby s podporou skoro 71 % voličů. Ve volbách kandidovalo 6 dalších kandidátů, většina z nich byla veřejnosti neznámá. Podle kritiků nebyly volby férové. V zemi došlo k veřejným protestům, a to navzdory přísným pravidlům omezujícím svobodu vyjadřování. Během neděle bylo v hlavním městě země Nur-Sultanu (dříve Astana) zatčeno asi 500 demonstrantů.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ve svém hodnocení voleb upozornila na nedostatek ohledů na základní práva, včetně zatýkání protestujících v den voleb.

Nový prezident Tokajev už dostal od dalších středoasijských lídrů gratulace ke zvolení. Podle prezidentovy webové stránky volá nový lídr po jednotné práci pro budoucnost Kazachstánu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.