EU chce posílit svůj vliv ve světě, plánuje nový strategický dokument

Unie má být v zahraniční politice jednotnější a znít jedním hlasem, v budoucnu se má zaměřit na hospodářský růst a ochranu klimatu. Jak konkrétně se neví…

Nový strategický dokument Evropské unie s výhledem k roku 2024 počítá s posílením vlivu EU ve světě, informuje ruská mutace Deutsche Welle.

EU se bude zaměřovat na ekonomický růst, ochranu klimatu a bezpečnost. Z obzoru zájmu nemizí ani možnost dalšího rozšiřování EU.

Dokument ovšem pro ochranu klimatu neobsahuje žádné konkrétní kroky, uvádí zpráva. Stanovuje ale nutnost posílit obranu vnějších hranic, která má bát efektivní. Hovoří také o kybernetické obraně, obraně proti dezinformacím i o obraně vlády zákona.

V zahraniční politice má EU vystupovat víc jednohlasně a být rozhodnější. V oblasti hospodářské potom dokument zdůrazňuje digitalizaci jako základ výrazné proměny hospodářství a „rozhodnější“ průmyslové ekonomiky.

Dokument o strategii do roku 2024 má celkem pět stran a byl připraven pro nadcházející summit EU, který se má konat 19. června. Počítá se s tím, že jednotlivé vlády dokument ještě upraví a dojde ke změnám.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.