MMF: Obchodní napětí je hlavní hrozbou pro světovou ekonomiku

MMF varoval před negativními dopady obchodních válek na světovou ekonomiku, protože „růst zůstává nízký a rizika jsou značná“.

Hlavní hrozbou pro světovou ekonomiku je obchodní napětí, zaznělo od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Atmosféra jednání před summitem G20 prý byla napjatá, a nakonec bylo dohodnuto společné prohlášení, které přiznává, že „růst zůstává nízký a rizika jsou značná“. V prohlášení se také dočteme, že obchodní a geopolitické napětí posílilo. MMF uvádí, že cla mezi USA a Čínou mohou ubrat 0,5 % globálního HDP v roce 2020. Varuje, že právě tento konflikt by mohl svět strhnut do další krize. Americký ministr financí Steven Mnuchin ovšem odmítl, že by zpomalení mělo co dělat s obchodním konfliktem USA s Čínou. Uvedl dokonce, že řada zemí může profitovat z toho, že se jejich firmy stáhnou z Číny.

Kromě toho se také hovořilo o zdanění velkých internetových firem a o problémech společnosti souvisejících se stárnutím obyvatelstva.

Francie už zavedla tzv. digitální daň, ale americký prezident dal najevo, že se mu tento návrh nelíbí. Oceňuje ale prý, že „tím se téma stalo urgentním“ a je třeba ho řešit.

Co se stárnutí týče – téma se případně projednávalo v Japonsku, které se charakteristikou blíží velmi staré společnosti – zazněla zde celá řada návrhů. V pracovní síle by měly být více zastoupeny ženy i starší lidé a měl by být „podporován průmysl přátelský vůči starším lidem“. Řešení problému stárnutí si vyžádá komplexní změny organizace společnosti.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.