Čína zavede exportní kontroly u citlivých technologií

Podle odhadů mohou být nová čínská opatření podobná těm americkým.

Detaily prozatím nejsou známy, ale noviny Financial Times uvádějí, že v reakci na kolaps rozhovorů mezi USA a Čínou zavede Čína exportní kontroly.

Čínská opatření mohou být podobná těm americkým. Čína si dlouho stěžovala, že především kvůli těmto kontrolám u zboží produktů dvojího užití nemůže snížit obchodní přebytek s USA.

Čínský bulvár Global Times k tomu uvedl, že se jedná o opatření, která zlepší čínský systém a také slouží jako protiopatření v obchodní válce s USA.

Kromě toho se hovoří o dalším restriktivním kroku Číny – a sice zákazu vývozu vzácných prvků a zemin. Návštěvy čínského prezidenta v závodu na zpracování magnetů ukázaly, že Čína sama má několik trumfů v ruce.

Vzácné prvky se používají v moderním průmyslu, v drtivé většině elektroaut, hybridních aut, ale i u laserů, či větrných turbín.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.