Diplomatickou misi japonského premiéra v Íránu zastínil incident v Ománském zálivu

V Ománském zálivu došlo útokům na dva ropné tankery. Ve stejnou dobu byl v Íránu na diplomatické návštěvě japonský premiér Abe, který varoval před eskalací prostřednictvím podobného incidentu.

Britská skupina pro námořní bezpečnost varovala ve čtvrtek před nespecifikovaným incidentem, ke kterému by mohlo dojít v Ománském zálivu a volá po extrémní opatrnosti. Varování padlo v kontextu napětí mezi USA a Íránem a také v souvislosti s významnou návštěvou japonského premiéra Šinza Abeho v Íránu.

Íránská média bez uvedení konkrétních informací tvrdí, že v oblasti došlo k výbuchům ropných tankerů. Americké námořnictvo vydalo informaci, že si velení Páté flotily námořnictva USA v Bahrajnu „je vědomo“ incidentu na moři.

Bez reakce nezůstal trh s ropou. Cena ropy Brent stoupla o 4 % na 62 dolarů za barel.

Předběžná identifikace jednoho dotčeného tankeru ukazuje, že se mělo jednat o MT Front Altair, tanker registrovaný pod Marshallovými ostrovy. Pozdější informace ale mluví o norském a japonském tankeru.

Celá událost se sešla s plánovanou cestou japonského premiéra do Íránu, který zde byl ve středu na citlivé diplomatické misi. Na rozhovorech s prezidentem Hasanem Ruháním Abe řekl, že nesmí dojít k žádným náhodným incidentům, které by ještě zvýšily napětí mezi USA a Íránem. Jeho slova padla jen krátce poté, co došlo v Jemenu k dalšímu útoku Íránem podporovaných Hútiů na saudské letiště. Abe jednal ve čtvrtek ráno také s ajatolláhem Alím Chameneím.

Cílem Abeho cesty mělo být deeskalovat situaci na Blízkém východě, nikoliv diplomatické zprostředkování napětí mezi USA a Íránem.

Americká Pátá námořní flotila později informovala, že poskytuje napadeným tankerům v Ománském zálivu asistenci. Následně obvinily Spojené státy z útoku na tankery Írán. Ten něco takového odmítnul.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.