Ve Španělsku se soud s katalánskými lídry blíží konci

Katalánští představitelé před španělským soudem odmítají obvinění ze státního převratu.

Katalánští separatisté vypovídali u soudu – své zatčení hodnotí jako politicky motivované a odmítají, že by se pokoušeli o převrat.

Před španělským soudem je tucet lídrů, kteří se zasazovali o nezávislost Katalánska. Hlavním bodem je vyhlášení referenda v roce 2017. Je proti nim vznesena obžaloba ze vzpoury, za což hrozí až 25 let vězení.

Katalánští separatisté se domnívají, že se jedná o politický případ, který nemá před soudem co dělat. Uvedli také, že policie lhala, když informovala o míře násilí, která referendum provázela.

Jeden z obžalovaných, Raül Romeva, se označil za politického vězně. „Dnes jsme to my, zítra to může být kdokoliv.“ Žalobci prý chtějí „trestat ideologii“. Španělští žalobci argumentují, že se jedná o „coup d´etat, neboli o státní převrat.

Katalánské referendum rozpoutalo celou řadou dramatických událostí – region byl zbaven centrální vládou autonomie, vedoucí představitelé katalánských separatistů byli vzati do vazby, hlavní lídr Carles Puidgemont uprchl do zahraničí.

Právní zástupci katalánských lídrů tvrdí, že „kriminalizovat mobilizaci lidu je chyba, která může mít nenapravitelné dopady na výkon práva demonstrovat ve Španělsku“.

Ať už bude výsledek jakýkoliv, informují FT, pak nepochybně skončí u Evropského soudu pro lidská práva. Jedná se o zásadní případ, bedlivě pozorovaný, je možné, že výsledek bude takový, že bude muset být změněna legislativa.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.