EU je zatím bez shody na rozpočtu eurozóny

Jednání o rozpočtu EU se posunulo ke konsensu, ale řada důležitých detailů zůstává sporná. 

FT informují, že bylo dosaženo konsensu ohledně cílů rozpočtu, ale řada důležitých detailů zůstává sporná.

Malý krok kupředu ke společnému rozpočtu. Po mnohahodinovém maratonu se nepodařilo odstranit spor mezi Francií a Nizozemskem. Ministři financí eurozóny byli schopni se shodnout na hrubém účelu rozpočtu, ale ne na tom, jak bude financován, ani jak bude velký.

Za rozpočet intervenovalo masivně hlavně Španělsko, Francie měla zaujímat střízlivý postoj a Nizozemsko jednu chvíli hrozilo, že od jednání úplně odejde.

Pierre Moscovici, který má na starosti ekonomické záležitosti jako komisař EU, hovoří o „otevřených dveřích“. Vzhledem k tomu, že řada zemí společný rozpočet zcela odmítala, je to malý pokrok.

Macronova původní idea velkého rozpočtu, který by měl stabilizační roli, narazila na odpor tzv. fiskálních jestřábů, jako je Nizozemsko. Aktuálně je jasné, že rozpočet bude, ale jeho forma se bude dohadovat ještě mnoho měsíců.

Není jasné, jak bude rozpočet financován. Přímé platby od vlád narazily na odpor právě třeba Nizozemska. Není ani jasné, jak bude tento nový rozpočet spravován, některé země si přejí roli Bruselu, jiné jako Německo a Francie chtějí kolektivní správu zemí eurozóny.

Nizozemsko nadále halasně odmítá jakoukoliv „stabilizaci“ a tvrdí, že rozpočet může být jen „o konkurenceschopnosti a o konvergenci“.

Fiskální jestřábi, kam patří i Lotyšsko či Litva, si také zajistili, že rozpočet bude dosti malý, resp. podstatně menší, než kam směřovaly první úvahy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.