Indie ztratila preferenční zacházení a navyšuje cla

Tento krok může narušit spojenectví Indie a USA především vůči rostoucímu vlivu Číny.

Dalo se to očekávat: Indie zvyšuje cla poté, co ji USA odstranily ze seznamu zemí s preferenčním zacházením, píše článek novin Financial Times. Tento spor zvyšuje pochybnosti o spojenectví obou zemí tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny v regionu.

Americko-indický obchod rostl, jenže Trumpovi se nelíbí údajný indický protekcionismus. Indie nese těžce ztrátu všeobecného systému preferencí, který může být udělován méně rozvinutým zemím. Spory se mezi oběma zeměmi táhnou již delší dobu, týkaly se jak zavedení cel na ocel a hliník, tak i snahy Indie regulovat firmy jako je Amazon.

Trump navíc neustále vyhrožuje sankcemi, pokud bude Indie nakupovat íránskou ropu i pokud nakoupí ruský obranný systém S-400 (podobně jako učiní Turecko).

Mike Pompeo vyjádřil naději, že bude možná diskuse o preferenčním systému, když Indie odstraní své obchodní bariéry.

A jak situaci interpretovat? Pesimisté ji mohou vidět jako začátek obchodní války mezi Indií a USA, optimisté zase jako cestu, jak na summitu G20 v Ósace dohodnout nový obchodní rámec mezi oběma zeměmi, který nakonec přispěje i k posílení bezpečnostních vazeb.

Uvidíme.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.