Trumpova „dohoda“ mezi Palestinou a Izraelem je podvod

Mluvení o dosažené dohodě se jenom snaží zakrýt skutečnost, že dvoustátní řešení je mrtvé.

David Gardner pro Financial Times píše, že je to jen zástěrka pro pohřbení dvoustátního řešení.

Ona „dohoda století“ pro soužití mezi Izraelci a Palestinou, jak ji vytruboval Donald Trump, byla odložena už tolikrát, že se někteří domnívají, že bude mrtvá, hned jak bude zveřejněna. Ale ona nikdy ve skutečnosti nebyla „živá“, píše Gardner.

Byla to jen kouřová clona, která měla zakrýt, že řešení dvou států je mrtvé. Plán dostal za úkol vypracovat Trumpův zeť Jared Kusher, a teoreticky by měl být představen tento měsíc na Fóru mír pro prosperitu v Bahrajnu. Na tohle Palestinci nenaletí, píše Gardner. Mahmud Abbás rozhovory bojkotuje od té doby, co se Trump rozhodl, že velvyslanectví přesune do Jeruzaléma a uzná celé Svaté město (včetně východní části) za hlavní město Izraele.

A to není vše, Trumpova administrativa seškrtala peníze pro Palestinu a omezila propalestinské iniciativy, nemluvě o tom, že „darovala“ Golanské výšiny Izraeli.

Pokud se vůbec nějaký plán zjeví, předvídá Gardner, pak to bude podle not izraelské pravice a s podmínkou „ať se Palestina vzdá, dostane pak nějaké ty petrodolary z Perského zálivu“.

A s čím tedy mají Palestinci souhlasit?

Nyní jsou na úzkém pruhu země, v pásmu Gazy, nacpány dva miliony lidí. Na severu Izrael, na jihu Egypt. Pásmo by se mělo protáhnout do egyptské Sinaje a Západní břeh by připadl Izraeli, který tam rozšíří osídlení.

Kushner očividně nic neví o tom, že tyhle pokusy už tu byly, a že za nimi stál Ariel Šaron.

Navíc ignoruje regionální dopady. Takový Sísí vládne železnou rukou, o tom není pochyb, ale když předal Saúdské Arábii dva neobydlené ostrůvky v Rudém moři, vzbouřily se proti němu soudy (vedené armádou) i parlament. Měl co dělat, aby to vůbec ustál.

V Jordánsku už nyní tvoří většinu obyvatelstva Palestinci. Panují obavy, že tento „plán“ jich do Jordánska vyžene ještě víc. Proto také z Izraele zaznívají cynické hlasy, že Palestinci svůj stát už fakticky mají – Jordánsko.

Dokonce ani jestřáb Mike Pompeo není přesvědčen, že něco takového může fungovat. Přiznal, že jak vidí, jediný, kdo se k tomu staví pozitivně, je Izrael. Dokonce i ředitel Washingtonského institutu pro Blízký východ, který je pevným příznivcem Izraele, říká, že plán je naivní.

Trump se navíc pevně postavil za Bejamina Netanjahua. Ten ale vyhlásil předčasné volby, takže jeho volby i Trumpova kampaň za znovuzvolení se postarají o „další zdržení“.

Americký velvyslanec v Izraeli, který patří k hlavním architektům Kushnerovy „dohody“, uvedl, že pokud Izrael uzme Palestincům nějakou tu půdu, je to v pořádku.

Prohlásil doslova: „Nemáme názor, dokud nebudeme vědět, kolik půdy, za jakých podmínek, proč to dává smysl, proč je to dobré pro Izrael, proč je to dobré pro region, jestli to nezpůsobí víc problémů, než vyřeší.“

Jeho citát by byl komický, kdyby nebylo ve hře tak moc, píše smutně Gardner. Ta velká dohoda byla podvodem od začátku.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.