Zákaz Huawei se může USA tvrdě vymstít

Kroky Trumpovy administrativy motivují Huawei a další čínské firmy k vývoji vlastních technologií. Stane se „America First“ nakonec „America Last“?

Financial Times informují, že čínské firmy jsou odhodlané se pustit se do Googlu.

Zákaz Huawei na první pohled vypadá jako typicky trumpovský krok: hrubý, neotesaný a nacionalistický. Ale podrobnější pohled může ukázat, že z „America First“ se také může stát „America last“.

První útok vůči Huawei směřoval na síť 5G, kdy USA „přesvědčovaly“ spojence, aby Huawei vyřadili, ovšem výsledky byly různorodé. Nyní už je tu rovnou zákaz, což znamená, že žádná americká firma, ani firma se zájmy v USA dost dobře nemůže s Huawei spolupracovat.

Vypadá to jako tvrdý úder proti Huawei. Nejen Qualcomm musí s Huawei přestat spolupracovat, ale i britské firmy, které mají „americké napojení“. Jenže Huawei je především výrobce. Ano, bere některé součástky z USA, ale je to jen malá část.

Tento protekcionistický krok motivuje Huawei a další čínské firmy, aby vyvíjely vlastní technologie. A vzhledem k tomu, jak daleko už jsou, to může naprosto zatřást americkou dominancí.

Globální „ekosystém“ telefonu je ovšem dominantě americký – aplikace či platforma Android. Trump svým zákazem vyčlenil Huawei z ekosystému Google. První krok Huawei poškodí, protože spotřebitelé nebudou moci na telefonech Huawei najít ony aplikace, které znají a mají rádi. Ale ve střednědobém horizontu si Huawei vytvoří svůj vlastní „ekosystém“ a začne konkurovat.

Možná nedokáže překonat Google, ale ta výzva tu je a jestli se jí někdo dokáže postavit, pak je to Huawei, píší FT. Dnešní Huawei je nesmírně technicky vyspělá a může prorazit se svým vlastní systémem, což by naprosto změnilo technologickou situaci.

Trump možná změnil budoucnost sektoru mobilních technologií. Kdyby Trump nenařídil zákaz, Huawei by dál spokojeně užívala Google. Ale to už nejde, jde o přežití, a Huawei se bude snažit přežít. Google tohle dobře chápe, proto také podal žádost o výjimky pro své platformy Android. Jenže je už nejspíš pozdě, Rubikon byl překročen. Huawei nyní vidí rizika.

Trumpův krok nás posunul směrem k rozdělení světa, kde bude internetu buď dominovat Čína, nebo USA. Je ale možné, že tento krok podkopal dominanci Googlu. Nacionalistická obchodní politika se může pěkně vymstít.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.