Británie a Rusko zvažují „oteplení“ vztahů

Ve hře je možnost jednání mezi Theresou Mayovou a Vladimirem Putinem na summitu G20.

Velká Británie a Rusko zkoumají prostor pro rozmrazení vzájemných vztahů. Ve hře je možnost setkání britské premiérky Theresy Mayové s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na summitu skupiny G20 v Ósace.

Pokud k setkání dojde, bude se jednat o první jednání na nejvyšší úrovni od loňského případu otravy Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii. Kauza vedla k diplomatické roztržce, Británie a Rusko pak vzájemně vyhostily své diplomaty.

Británie tak podle Guardianu značně poškodila své možnosti analyzovat Rusko zevnitř. Rusko navíc uzavřelo britský konzulát v Petrohradu a pobočky British Council.

K jednání ovšem nedojde, pokud obě strany nebudou mít jistotu, že schůzka bude produktivní. Navíc je tu i otázka, zda by Vladimir Putin raději „obrácení listu“ ve vzájemných vztazích neřešil až s novým britským premiérem.

Summit v Ósace mezi 28. a 29. červnem bude zřejmě posledním mezinárodním vystoupením Theresy Mayové jako premiérky Velké Británie.

Nejsilnější kandidát na pozici lídra britské Konzervativní strany, a tím i na post premiéra, Boris Johnson byl vůči Rusku velmi kritický hlavně ohledně jeho postupu v Sýrii. Nicméně ve funkci ministra zahraničí Johnson cestoval do Moskvy a jednal se svým kolegou Sergejem Lavrovem.

Problémem ve vztazích ale zůstává kauza Skripalových. Nelze očekávat, že by se Rusko k vině na případu přiznalo, ačkoliv Británie si je jista, že za otravou stál ruský stát, konkrétně vojenská kontrarozvědka GRU. Británie ovšem nenechala bez povšimnutí Putinovo vystoupení na Petrohradském ekonomickém fóru, kde se snažil oddělit ruskou politickou třídu od akcí špionážní agentury. Skripala sice popsal jako zrádce pracujícího pro MI6, společné ekonomické, sociální a bezpečnostní zájmy ale nadřadil hrám zpravodajských agentur.

Zdůraznil také význam britských investic v Rusku a sdělil, že členy britské podnikatelské komunity v Rusku vidí „jako přátele, jejichž zájmy musí být chráněny bez ohledu na současnou politickou situaci“.

Britský náměstek poradce pro bezpečnost Christian Turner byl v červnu v Moskvě, kde jednal s ruskými ministry a úředníky. Jistou úroveň spolupráce mezi rozvědkami obou zemí považuje za nezbytnou, aby nedošlo k dezinterpretaci signálů, jako jsou například přesuny vojenských jednotek.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79297965

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.