Pompeo začal diplomatickou ofenzívu proti Íránu

USA se snaží sjednotit svět proti Íránu, který obviňují z posledních útoků na tankery v Hormuzském průlivu.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo vede diplomatickou kampaň ve snaze sjednotit svět proti Íránu. Pompeo během víkendu a pondělka telefonoval s představiteli zemí Asie a Evropy, aby je přesvědčil, že Írán stojí za posledními útoky na ropné tankery v oblasti Ománského zálivu.

Pompeo považuje důkazy o tom za „nepochybné“, ale dává přednost diplomacii před novou vojenskou akcí vůči Íránu.

Americký šéfdiplomat řekl, že se snaží dát dohromady řadu zemí, které mají zájem, aby byla oblast Hormuzského průlivu otevřená. Podle jeho slov se „svět potřebuje sjednotit“. Ovšem nespecifikoval již, jaké konkrétní kroky Trumpova vláda vůči Íránu chystá. Nové vojenské nasazení USA v oblasti, řekl Pompeo, je věc, která je „samozřejmě“ také na stole.

Ministr zahraničí USA zdůraznil, že USA kupují v této oblasti relativně málo energie. V roce 2018 dovezly USA z Perského zálivu 16 % ropy. Naopak země jako Jižní Korea, Čína či Japonsko na dovozech přes Hormuzský průliv závisejí z 80 %.

USA tak slovy Pompea doufají, že si tyto země uvědomují rizika pro svoji ekonomiku. Je zde prý dostatečně důkazů a zpráv, které dokládají, že za útoky stojí Írán. Má se jednat o zrnitý černo-bílý záznam, který podle Pompea ukazuje, jak íránské revoluční gardy odstraňují nevybuchlou minu z japonského tankeru. Jeho posádka ale mluvila o tom, že na tanker útočily „letící objekty“. Video záznam a další neurčené důkazy předaly Spojené státy spojencům a dalším zemím.

Pompeo také odmítl, že by se USA snažily tímto způsobem vytvořit záminku pro další kroky proti Íránu. „Nic neprodáváme…Toto jsou jednoduchá fakta“, sdělil na adresu amerických důkazů o vině Íránu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.