Francie a Německo se neshodují na obsazení top pozic v EU

Čtvrteční summit EU proto ohledně jmen nejspíš skončí bez výsledku. V Evropském parlamentu chybí většina, která by nové vedení podpořila.

Nedá se předpokládat, že by se lídři zemí EU ve čtvrtek dohodli, kdo obsadí pět hlavních míst v EU. Důvodem je spor mezi Německem a Francií, informuje agentura Reuters.

Pět hlavních pozic v EU čeká na obsazení po květnových volbách do Evropského parlamentu. Ty přinesly více roztříštěný parlament, který zatím hledá většinu, která by nové vedení EU podpořila a souhlasila s prioritami EU do roku 2024.

Oproti roku 2014, kdy byla shoda na Jean-Claude Junckerovi, letos tato shoda chybí. Francouzský prezident je proti německému kandidátu na post předsedy Evropské komise Manfredu Weberovi z Evropské lidové strany (EPP). Podle jistého evropského diplomata potřebuje Macron vytvořit takovou situaci, ve které se kancléřka Angela Merkelová Webera jako kandidáta vzdá. „Jenže dělá opak, tlačí ji do kouta“, míní onen diplomatický zdroj.

Macron si postojem k Weberovi i návrhem, že by se šéfkou Komise mohla stát sama Merkelová, Berlín znepřátelil. Merkelová dříve Webera podporovala vlažně, jen v rámci německé koaliční politiky. Nyní má ovšem dojem, že ho musí bránit.

Na nadcházejícím summitu proto není možno očekávat rozhodnutí o obsazení vedení EU. Zatím se totiž neshodlo Německo s Francií, ani nevznikla parlamentní většina, sdělil další evropský diplomat.

Evropský parlament se má sejít 2. července a zvolit si vedení. Očekává se také, že v rámci hledání jmen se budou konat další summity zemí EU na konci června, v červenci i v srpnu. Protože mezi Německem a Francií nastala patová situace, nebude lehké najít kandidáta ani na vedení Evropské centrální banky.

Problémem je i to, že vlastně není jasné, koho by Macron včele EU viděl nejraději. Podle francouzského představitele to ale rozhodně nebude žádný francouzský kandidát, protože by to vedlo k dalšímu rozdělení.

Hlavní parlamentní frakce v pondělí nedosáhly dohody o prioritách politiky. Frakce Socialistů a demokratů si zvolila nového předsedu, bude jím španělský europoslanec Iratxe Garcia Perez. Liberálové by si předsedu mohli zvolit ve středu.

Podle projednávaných jmen se zdá, že by se do předsednictva EP mohla dostat německá europoslankyně za Zelené Ska Kellerová. Spekuluje se také o tom, že by na pozici předsedy Evropské rady mohl Donalda Tuska nahradit rumunský prezident Klaus Iohannis.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.