Incident s tankery: evropská diplomacie nechce dělat rychlé závěry

Brusel je opatrný v obviňování Íránu z útoku na dva ropní tankery v oblasti strategického průlivu Hormuz.

Evropští diplomaté projevili na pondělním setkání v Lucemburku opatrnost ohledně amerického obviňování Íránu z útoku na dva tankery. K útoku došlo v Ománském zálivu v blízkosti významné dopravní tepny zvané Hormuzský průliv.

Spojené státy viní z útoku Írán. Mezi USA a Íránem panuje dlouhodobé napětí, které je důsledkem odstoupení USA od jaderné dohody JCPOA z roku 2015. Teherán nyní oznámil, že také plánuje dohodu porušit; jejími signatáři jsou evropské velmoci a pro EU se jednalo o významný diplomatický úspěch.

Evropská vysoká představitelka Federica Mogherini diplomatům vysvětlila, že není dobré dělat předčasné závěry. „Je nutno k problému přistupovat s maximální rezervovaností a moudrostí,“ prohlásila.

Také německý šéfdiplomat Heiko Maas řekl, že Německo k žádnému závěru ohledně příčin a viníků incidentu nedospělo. I jeho země postupně sbírá a analyzuje informace a důkazy. Maas byl před více než týdnem v Teheránu, kde se pokoušel zachránit jadernou dohodu s Íránem navzdory americké politice.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.