Visa a Mastercard odcházejí z Venezuely. Ta musí vytvořit vlastní platební systém

Bolívarijská republika se bude muset obrátit na pomoc Ruska a Číny s jejich platebními systémy MIR a UnionPay.

Guvernér venezuelské centrální banky José Javier Morales řekl, že mezinárodní platební systémy Visa a Mastercard informovaly o svém rozhodnutí přestat pracovat na území Venezuely, uvádí článek ruského deníku Gazeta.ru.

Podle Moralese k tomu má dojít v březnu 2020, kdy ve Venezuele vyprší licence, které společnosti drží od ministerstva financí Venezuely. O možnosti, že by k takovému kroku ve Venezuele došlo, už v květnu informoval portál Banca y Negocios. Před Venezuelou tak stojí otázka, jak nahradit tyto mezinárodní platební systémy. Návrat k fyzickým penězům není pravděpodobný. V zemi panuje vysoká inflace, takže nosit u sebe peníze v hotovosti je dosti náročné.

Ve Venezuele je plně rozvinut systém přímých plateb z účtu na účet a není důležité, o jaké účty jde, zda o účet v bance nebo mobilním telefonu, vysvětlil ruský expert na převody a platební bezpečnost Timur Aitov.

Venezuela tak má technologickou základnu pro vytvoření vlastního platebního systému. Mezi ruskými experty pak dominuje názor, že Rusko a Čínou budou představovat partnery Venezuely v této otázce. Venezuela by tak využila ruské poznatky z Národního platebního systému Ruska a karty Mir.

Jsou zde také pochybnosti o tom, že by Venezuela na tento úkol mohla stačit sama vzhledem k tomu, že zemi dnes chybí potraviny, léky i elementární potřeby. Inflace byla v roce 2018 na 1 370 %.

Odborníci říkají, že ruský systém Mir a čínský systém UnionPay vznikly jako systémy plateb, které se hlavně orientují na vnitřní a místní potřeby. Jejich charakter tak málo závisí na krocích mezinárodních platebních a finančních struktur.

Analogy těchto systémů by ve Venezuele mohly být zavedeny během roku. Tedy, v případě, že Rusko a Čína zemi pomohou, říká finanční analytik Mark Goichman.

Vzhledem k tomu, že Rusko i Čína investovaly do udržení Venezuely obrovské částky, předpokládá se, že v této věci Caracas nenechají na holičkách.

Konkrétně: Čína od roku 2008 podle Bloombergu investovala 70 miliard dolarů. Přesná čísla ruských peněz vložených do Venezuely nejsou známa. Ví se jen, že od roku 2006 sem šly ruské investice v hodnotě 17 miliard dolarů. Podle expertů je přitom šance na návratnost venezuelského dluhu stále menší, i přes jeho nedávnou restrukturalizaci. Venezuela si prochází hlubokou ekonomickou a společenskou krizí, která se přelila v politický rozkol.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.