Čína a USA jsou příliš propojené na to, aby spolu vedly obchodní válku

Obě země jsou na sobě tak moc závislé a tak propojené, že je tu naděje na nějakou formu dohody.

George Magnus pro Financial Times míní, že by obě země měly usilovat o specifické a sektorové dohody a „zařadit zpátečku“ ohledně obchodní války.

Čínsko-americká obchodní válka je geopolitické schizma 21. století. Země jsou jak nepřáteli, tak i konkurenty. Těžko říci, jestli nyní, když byl vztah obou zemí tak těžce poškozen, je možno doufat v nějakou novou éru vztahů. Ale obě země jsou na sobě tak moc závislé, tak propojené, že paprsek naděje stále existuje, myslí si Magnus.

USA si rozhodně nepomáhají tím, jak neustále vyhrožují cly, a také podkopávají i své spojence. Čína na to jde jinak. USA by si měly všimnout, že došlo již k 29. setkání mezi ruským a čínským prezidentem a vztahy mezi oběma zeměmi jsou na ose boje proti společnému nepříteli. Rusko nechá Čínu vystavět síť 5G. Měnová spolupráce asi dolar z trůnu nesesadí, myslí si Mangus, ale USA by to měly bedlivě vnímat.

USA se vůbec nedaří „řídit“ vztah s Čínou, protože americké požadavky Čína vnímá jako omezující a příliš připomínající „nerovné smlouvy“ se Západem z 19. a 20. století. Přístup obou zemí je odlišný, takže by bylo vhodnější velká témata jako státní dotace – ať už se Trumpovi WTO jakkoliv nelíbí – přednést právě tam. Bilaterální jednání by se měla soustředit na specifičtější otázky, například ochranu duševního vlastnictví či přístup na trh.

Magnus navrhuje přístup „zdola nahoru“. Zahraniční firmy působící v Číně mohou mít zároveň pochopení pro Trumpovy kroky, ale i dobré vztahy s místními vládami. Pak se nabízí možnost recipročních ústupků a dohod, kdy by velká celní válka nebyla na pořadu dne.

Obchodní válka se přenesla do technologické sféry. USA cílí dominantně na Huawei, ale když to takhle půjde dál, pak si evropské či japonské a další firmy budou muset vybrat, zda budou dělat obchody s USA, nebo s Čínou, a podle toho také očekávat pravidla (nebo trest).

Obchodní válka může zničit výrobní řetězce, technologický sektor se může „balkanizovat“, a to poškodí všechny, varuje Magnus. Je potřeba apelovat na zbytky ekonomického rozumu a zastavit snahy o rozpojení obou ekonomik. Čína obchodní válku nechce. Obě země dosáhly ekonomického a technologického úspěchu a ani jedna ho nechce ztratit. Je potřeba pokračovat v dialogu a snažit se obnovit důvěru. Summit G20 v Ósace je dobrou možností. Riziko selhání je příliš velké.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.