Může Evropská centrální banka vůbec podpořit ekonomiku?

Eurozóna je nyní pod tlakem světových událostí a centrální bankéři jsou frustrováni tím, že nedošlo k oslabení eura.

Před sedmi lety guvernér ECB Mario Draghi dokázal přesvědčit trhy o síle banky slovy „whatever it takes“. Jenže nyní jsou trhy čím dál víc přesvědčeny, že prostě jen blufuje.

Draghi naznačil, že má připravený „monetární kanón“, kdyby se podmínky ve světové ekonomice dále zhoršovaly. V záloze je další snížení úrokových sazeb a další kolo kvantitativního uvolňování.

Rozsah reakce nebyl očekávaný, ale trhy moc nereagovaly. Za běžných podmínek by euro oslabilo. Trhy se totiž nyní domnívají, že ECB je jen takový „papírový tygr“. Limity jsou jasné: nedostatek nástrojů, strach z politiků a nedostatek toho, co by se vlastně dalo koupit.

Nyní je eurozóna pod tlakem světových událostí a centrální bankéři jsou, dle informací FT, frustrováni tím, že nedošlo k oslabení eura, i když „vzkaz“ ECB byl více než jasný. Síla eura je totiž problém, neboť eurozóna je exportní území a slabá světová poptávka je tím pádem velké ohrožení. V Německu došlo k dramatickému snížení prognózy růstu pro tento rok, jen na 0,6 %.

Částečně trhy čekají na to, že to bude americký FED, kdo nakonec přistoupí ke snížení sazeb. Jenže je tu právě i ono srovnání – ECB prostě nemá k dispozici onu „palebnou sílu“ jako FED.

USA navíc mají sazby někde kolem 2,5 %, takže mají dost manévrovacího prostoru na to, aby šly dolů. Jenže hlavní sazba ECB je na nule. Se snížením úrokových sazeb to tedy není tak snadné.

Investoři také pochybují o tom, že by ECB jen tak mohla začít s dalším kolem kvantitativního uvolňování. Objem nákupů byl obrovský a bilance tvoří 40 % HDP eurozóny. Je tu omezující pravidlo, že ECB nemůže vlastnit více než třetinu dluhu dané země.

Jenže jiní upozorňují na rozhodnutí Evropského soudu, který tvrdí, že ECB musí mít „široký rozsah diskrece“, aby mohla plnit cíl cenové stability.

Nejistota se může týkat i toho, že Draghimu končí mandát na podzim tohoto roku a není zdaleka jasné, kdo ho vlastně nahradí. Hovoří se o Jensu Weidmannovi, což je jestřáb a byl proti tomu, aby ECB nakupovala dluhopisy. Je tedy otázkou, zda bude Draghi nakonec jednat, nebo svému nástupci nechá hromadu problémů s omluvou, že „nic dělat nešlo“.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.