EU je stále velice rozdělena, co se výběrů nových lídrů týká

I druhý summit Evropské unie byl k ničemu, konstatovaly Financial Times.

Irský premiér Leo Varadkar si neodpustil srovnání. Je prý snazší vybrat papeže, než nové vrcholné představitele EU. Potvrdil to nizozemský premiér Mark Rutte, když narovinu konstatoval: nedostali jsme se nikam.

Je pravda, že i v minulosti to bylo náročné. V roce 2014, vzpomínají pamětníci, to trvalo tři summity a večeři k tomu. Tentokrát je ovšem potřeba obsadit velké množství vrcholných pozic: Evropská komise, Evropská rada a Evropská centrální banka čekají na své předsedy.

Rozdělení podle stranických linií je navíc více viditelné než v minulosti. Na pozici předsedy Evropské komise jsou ve hře zástupce konzervativců Manfred Weber, socialistů Frans Timmermans a liberálů Margrethe Vestagerová.

Někteří je odepsali jako blok, ale jiní, jako Rutte tvrdí, že mají šanci, když se jim podaří vytvořit koalici. Emmanuel Macron přímo řekl, že tento koncept „spitzenkandidat“ je mrtvý.

Tři zhruba stejně velké frakce (konzervativci, liberálové a socialisté) ukazují, jak těžké je najít průlomové řešení. Lidovci se nyní snaží najít cestu k nejvyšším postům, ale zároveň zaručit, že vrcholní představitelé budou schopni společně dobře pracovat. Jeden z diplomatů pro FT uvedl, že „kdyby se šlo po stranické linii, bude tam pět starých chlapů a to je konec“.

Paříž a Berlín jsou navíc na různých stranách barikády. Další jednání se dá očekávat při setkání G20 v japonské Ósace. Jednání jsou velice citlivá, když vyjde najevo jméno, a následně kandidát neuspěje, může to premiéra poškodit při domácích záležitostech.

Objevuje se celá řad jmen, současných i bývalých politiků a Angela Merkelová už uvedla, že je znechucena tím, že není respektováno, že nabídky funkcí odmítla.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.