Klimatická změna představuje stav zdravotní nouze

Americké lékařské a zdravotnické organizace varují před závažnými dopady klimatické změny na zdraví lidí.

V rámci debat probíhajících během americké prezidentské kampaně se ozvalo 74 lékařských a zdravotnických organizací v USA, které volají po nalezení konsensuálních kroků v boji proti klimatické změně. Tu považují za stav „zdravotní nouze“, informovala agentura Associated Press.

Organizace přinesly novou agendu v kontextu stranické diskuze o klimatické změně v Demokratické straně, která se zatím týkala jen takzvaného Zeleného Nového údělu. Jejich politická doporučení představují „návrat k základům“.

Podle vyjádření lékařských a zdravotnických organizací v USA jsou zdraví, bezpečnost a blahobyt milionů lidí v USA ohroženy klimatickou změnou. Zdravotní rizika volají po nutné změně v blízké budoucnosti.

Organizace apelují na americké politiky a prezidentské kandidáty, aby ctili a posílili závazky USA plynoucí z dohody OSN o klimatu z roku 2015, od níž administrativa Donalda Trumpa odstoupila, požadují jasný plán na omezení fosilních paliv v USA.

Celkově doporučení těchto organizací spíše souznějí s plánem kandidáta na prezidenta USA Joe Bidena. Jiní demokratičtí kandidáti navrhují mnohem radikálnější kroky než Biden, například v oblasti omezení využití ropy a zemního plynu v dopravě.

Zdůraznění zdraví a zdravotních problémů by podle pozorovatelů mohlo přispět k novému pohledu na klimatickou změnu, kterou mnozí vnímají příliš úzce, například jen jako „úbytek ledních medvědů v souvislosti se znečištěním životního prostředím“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.