Čína nechce ruskou ropu. Kvůli znečistění

Kolem milionu tun ropy v hodnotě 500 milionů dolarů hledá zákazníky. Čína prý ruskou ropu v tankerech odmítla.

Čína odmítá dovážet znečistěnou ruskou ropu. Celní orgány ČLR zakazují nakupujícím pořizovat si ruskou ropu, pokud podíl chloridů přesahuje ruskou normu. Agenturu Reuters o tom informovalo pět anonymních zdrojů obeznámených se situací.

V některých případech byl obsah chloridů v ruské ropě dokonce 10 – 20krát vyšší, než je norma. V důsledku toho Čína vrátila dodávky ropy, kterou přivezl největší světový obchodník s ropou, firma Vitol. Její tankery se musely vrátit do Evropy a do jihovýchodní Asie. Podobně dopadla i firma Glencore. Podle dostupných informací nyní hledá kupce asi 1 milion tun ropy v ceně zhruba 500 milionů dolarů.

Čínská vláda a obchodníci s ropou odmítli celou situaci komentovat. Ani ruská strana na dotaz nijak nereagovala.

Znečištěná ropa se dostala do ropovodu Družba v dubnu letošního roku. Situace silně ovlivnila Bělorusko, které kvůli znečištění zastavilo výrobu ropných produktů. Zpětné čerpání kontaminované ropy do Ruska plánuje Bělorusko dokončit až v polovině srpna.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.