Rusko je zpátky v Radě Evropy

Po pěti letech získala Ruská federace zpátky svoje volební práva v Radě Evropy. Kompromis prosazovalo Německo a Francie.

Rada Evropy vrátila Rusku volební právo, které bylo celých pět let suspendováno kvůli nelegální anexi Krymu, píše Deutsche Welle.

Ve vyjádření, které vyšlo v pondělí pozdě večer, Rada Evropy konstatuje, že shromáždění potvrdilo volební právo Ruska. Pro bylo celkem 118 hlasů, 62 proti a 10 se zdrželo.

Rada Evropy spolu se sesterskou organizací, kterou je Evropský soud pro lidská práva, se snaží o prosazování lidských práv v celkem 47 členských zemí z Evropy.

Ukrajinská strana rozhodnutí komentovala kriticky. Podle šéfa ukrajinské delegace to znamená jasný vzkaz pro Moskvu i další, že anexe cizího území a zabíjení lidí nemusí být potrestáno.

Jiní ale tvrdí, že pokud by Rusko z Rady Evropy skutečně odešlo (čímž také hrozilo), mělo to katastrofální důsledky pro organizace, které v Rusku působí. Odchod z Rady Evropy by prý nepocítil Kreml, ale hlavně obyčejní Rusové, zněl další argument, došlo by jen ke zhoršení stavu lidských práv v Rusku. Z Ruska pochází největší podíl případů porušení lidských práv, které řeší Evropský soud pro lidská práva.

Bez ohledů na krymský problém právě Německo a Francie podle dostupných informací požadovaly, aby se našel kompromis a Rusko se do Rady Evropy vrátilo právě z důvodů ochrany lidských práv v Rusku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.