Zdaňte nás, žádá v otevřeném dopise 20 amerických miliardářů

Dvacet nejbohatších navrhuje v rámci prezidentské kampaně v USA daň z bohatství. Považují ji za věc veřejného zájmu.

Skupina amerických miliardářů požaduje po roce 2020 zvýšení daní pro bohaté k boji proti klimatické změně. Požadavek zazněl v rámci začínající prezidentské kampaně v USA. Celkem 20 super bohatých Američanů v pondělním v otevřeném dopise píše, že „Amerika má morální, etickou a ekonomickou odpovědnost zdanit naše bohatství víc“. Mezi signatáři je mimo jiné i miliardář George Soros či dědička bohatství Walta Disneye Abigail Disneyová. Jejím přáním je „aby neexistovalo tolik miliardářů“.

Seznam všech signatářů najdete v originále zde.

Miliardáři jednak zdůraznili nutnost zaměřit se na rostoucí propast mezi 1 % bohatých a většinou občanů USA, jednak hovoří o nutnosti postavit se klimatické změně a vytvořit systém zdravotní péče s lepší dostupností.

Podle dopisu by daň z bohatství mohla pomoci řešit problém klimatické změny, zlepšit ekonomiku, vylepšit zdravotnické výsledky, vytvořit férové příležitosti a posílit demokracii. Taková daň je podle nich ve veřejném zájmu. Dopis se obracel ke všem prezidentským kandidátům pro rok 2020, zejména ale na senátorku Elisabeth Warrenovou a poslance Beto O‘ Rourka. Oba už v rámci kampaně podobnou daň navrhují.

V minulém roce OSN uvedla, že chudoba v USA roste velmi alarmujícím tempem. 41 milionů lidí žije v chudobě, 18,5 milionů pak v extrémní chudobě. Bílý dům na tuto zprávu OSN zareagoval tvrzením, že je „zaujatá“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.