NATO apeluje na Rusko, aby zachránilo dohodu INF

V opačném případě přijme aliance rozhodné kroky proti Rusku. 2. srpna vyprší lhůta pro americké vystoupení z dohody, což umožní nový vývoj jaderných raket středního doletu.

NATO apeluje na Rusko, aby zničilo svůj nový protiraketový systém a zachránilo tak Dohodu o raketách středního a krátkého doletu INF. Pokud tak neučiní, bude čelit rozhodné odpovědi ze strany NATO. V úterý to sdělil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Podle něj má Rusko čas pět týdnů, aby dohodu zachránilo. Stoltenberg to řekl den před středečním jednáním ministrů obrany NATO v Bruselu. Jednání bude také první zahraniční cestou nového amerického ministra obrany Marka Espera, který nahradil Patricka Shanahana po jeho rychlé resignaci minulý týden.

Esper je veteránem války v Perském zálivu a bývalým lobbyistou zbrojního průmyslu. Spolu s novým nejvyšším velitelem spojeneckých vojsk generálem Todem Woltersem půjde o první vystoupení obou amerických představitelů na půdě NATO.

Spojené státy tvrdí, že ruský protiraketový systém umožňuje náhlý jaderný útok na Evropu a tím pádem porušuje dohodu z roku 1987, známou pod akronymem INF. Ta zakazuje pozemní rakety s doletem 500 až 5500 km.

NATO chce, aby Rusko odstranilo všechny svoje raketové systémy 9M729/SSC-8. Jenže Moskva odmítá, že by dohodu porušovala a tvrdí, že snahou Spojených států je rozpoutat závody ve zbrojení.

Stoltenberg řekl, že Rusko má ukázat svoji „odpovědnost“, což zatím neudělalo. Ministři obrany mají diskutovat o tom, jaké kroky NATO vůči Rusku podnikne. Nemá ale jít o zrcadlovou odpověď v podobě instalace protiraketových systémů v Evropě, generální tajemník NATO prohlásil, že aliance nechce nové závody ve zbrojení. Zvažuje se například vyšší počet přeletů amerických vojenských letadel s jadernými hlavicemi nad Evropou, častější vojenská cvičení a přiblížení amerických námořních raket k Rusku.

Členové NATO v letošním roce jednomyslně podpořili tvrzení USA, že Rusko narušuje dohodu INF. Pokud Rusko nesplní podmínky NATO a USA, Spojené státy 2. srpna od dohody odstoupí. Budou tak mít prostor k rozvoji vlastních jaderných raket středního doletu.

Ruská strana opakovaně varovala před eskalací. Stoltenberg svolal na příští týden Radu NATO-Rusko ve snaze napětí uvolnit.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.