Nenechte výběr postů v čele EU na diplomatech, apeloval Weber na EP

Konzervativní kandidát na post předsedy Evropské komise Manfred Weber chce, aby Evropský parlament sehrál aktivnější roli.

Takzvaný „spitzenkandidat“ Evropské lidové strany (EPP) na post předsedy Evropské komise Manfred Weber apeloval na poslance Evropského parlamentu, aby nenechávali rozhodnutí o budoucím šéfovi EK na diplomatech a zákulisních jednáních, informuje Politico.

Weber tak dal najevo, že považuje systém, v němž se vybírá „spitzenkandidat“, za stále relevantní, stejně jako svoji vlastní kandidaturu na nejvyšší exekutivní post v EU.

Ovšem minulý týden hned dvě frakce EO, a to frakce socialistů (S&D) a liberálů (bývalé ALDE), sdělily, že Weber jejich podporu nemá, a summit EU reálně eliminoval další tři vedoucí kandidáty. Příští jednání se má konat v neděli.

Weber je ovšem toho mínění, že by se jednalo o velkou chybu, kdyby byl proces zvolení šéfa EK ponechán na diplomatech.

Problémem je, že francouzský prezident Emmanuel Macron zastává k celému systému „spitzenkandidatů“ negativní stanovisko, čímž brání německé kancléřce Angele Merkelové v nalezení kompromisu.

Weber se nyní tedy obrátil k Evropskému parlamentu a jeho poslancům s obhajobou systému jako součásti demokratizace EU, která je podle něj velmi potřebná. Vedle toho pak Weber v sérii tweetů vyzval frakce socialistů a liberálů, aby dokázaly, že stojí za parlamentní demokracií v EU.

Ilustrační foto: Autor – European People’s Party – EPP Political Assembly, 20 March 2019, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77523888

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.