Pompeo jednal v Indii. Šlo o obchod i o Írán

Americký šéfdiplomat se v Indii zastavil v rámci budování globální koalice proti Íránu. Ovšem tématem bylo i nové obchodní napětí mezi oběma zeměmi a příprava jednání Trump-Módí.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo navštívil ve středu Indii a jednal s premiérem země Nárendrou Módím v kontextu rostoucího napětí v oblasti obchodu mezi Spojenými státy a Indií.

Diskuze se podle mluvčího indického premiéra točila kolem nejrůznějších aspektů americko-indických vztahů, obě strany chtějí pracovat na prohloubení strategického partnerství. Cesta do Indie byla součástí nejnovější snahy USA vytvořit koalici zemí proti Íránu.

Pompeo do Indie přiletěl poté, co navštívil Saudskou Arábii, Spojené arabské emiráty a Afghánistán.

Jednalo se také o první indicko-americké jednání na vyšší úrovni po znovuzvolení Módího premiérem Indie.

Mezi Indií a USA došlo k nárůstu obchodního napětí. USA Indii zrušily preferenční obchodní postavení a zavedly cla na hliník a ocel i na další produkty. Indie odpověděla zvýšením cel na 28 amerických výrobků.

Setkání amerického prezidenta Trumpa s premiérem Módím se očekává na summitu G20 v Ósace.

USA vyjádřily nespokojenost s tím, že si Indie chce pořídit ruský systém S-400, zřejmě i to bude tématem rozhovoru mezi Trumpem a Módím. Ovšem v posledních dvou letech se Indie stala velkým nákupčím amerických zbraní a její obchod s USA obecně roste.

Až na detaily se indičtí představitelé shodují s USA v oblasti strategických otázek, včetně Íránu, ovšem jsou opatrní právě v otázkách obchodu. Indie přestala dovážet íránskou ropu, ale její diplomaté pokračovali ve snaze získat od USA výjimky. Zaznělo, že Indie sice chápe obavy USA z Íránu, ale díky embargu utržila velkou hospodářskou ránu.

Před Pompeovou návštěvou se v Indii protestovalo. Levicové skupiny požadovaly, aby Indie dovážela íránskou ropu i nadále a protestující kritizovali americkou politiku na Blízkém východě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.