Dánsko má novou menšinovou vládu sociální demokracie

V rámci hledání podpory vládě musela sociální demokracie ustoupit ze svých tvrdých postojů k migraci.

Předsedkyně sociální demokracie Mette Frederiksenová se stala nejmladší premiérkou v dějinách Dánska. Její sociálnědemokratickou vládu podpoří tři menší levicové subjekty, ale sociální demokracie musela poněkud zmírnit svůj tvrdý postoj vůči imigraci.

Vítězství sociální demokracie zapadá do řady úspěchů této strany ve Španělsku, Finsku a Švédsku. I v Portugalsku může levice uspět, letos se tam budou konat volby.

Sociální demokraté před volbami opustili liberální přístup k imigraci a zvolili přísnější postoj. A tato taktika se vyplatila, píší FT, protože strana, která byla tvrdě proti imigraci, Dánská lidová strana, zaznamenala výrazné ztráty.

Ale kvůli vytvoření podpory pro menšinovou vládu, nyní museli sociální demokraté ustoupit. Například se opět vrátí pod schéma OSN a budou přebírat uprchlíky podle kvót. Vláda chce také bojovat proti dětské chudobě. Dohoda ale neobsahuje vše a Frederiksenová již uvedla, že je otevřená spolupráci s dalšími stranami například u ekonomických otázek.

Z evropského hlediska je důležité, zda bude nová dánská premiérka podporovat svou krajanku Margrethe Vestagerovou, která se uchází o funkci předsedkyně Evropské komise. Vestagerová zastupuje liberály, Frederiksenová je sociální demokratka a vztahy mezi oběma ženami jsou ledové, píší FT.

Ilustrační foto: Autor – Jakob Horn – Mette Frederiksen, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70344293

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.