Írán je krok od prolomení limitu pro obohacený uran

Diplomaté očekávají, že prolomení limitu by mohlo být ale oznámeno v pátek.

Írán stále nedosahuje maximálního počtu obohaceného uranu, které má povoleno mít v rámci dohody z roku 2015 známé jako jaderná dohoda či JCPOA. Diplomaté ovšem dodávají, že země je na cestě k tomu, aby těchto omezení dosáhla. Alespoň tak o situaci mluví agentura Reuters ve čtvrtek dopoledne.

Podle diplomatů na to ukazují data, která shromáždili jaderní inspektoři OSN v Íránu. Ve středu inspektoři potvrdili, že Írán má 200 kg obohaceného uranu, zatímco dohoda stanovuje limit na 202,8 kg.

Podle očekávání dvou diplomatických zdrojů by mohl Írán oznámit, že přesáhl smluvně daný limit právě v pátek po jednání se signatáři dohody JCPOA ve Vídni. Dle posledních informací vyrábí Írán denně 1 kg obohaceného uranu. Ovšem oznámení o překročení limitu před jednáním ve Vídni diplomaté neočekávali.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.