Ještě před začátkem G20 Trump nadával na Japonsko

Americký prezident uvedl, že kdyby byly USA napadeny, tak to Japonsko bude leda tak sledovat na televizi Sony.

Ještě před zahájením důležitého summitu G20 v Ósace si americký prezident Donald Trump postěžoval, že USA mají desetiletí starý závazek bránit Japonsko, ale smlouva prý neobsahuje reciprocitu. Kdyby USA byly napadeny, tak Japonsko se na to bude leda tak dívat na televizi Sony.

Trump se rozhodl před summitem útočit na všechny kolem. Na EU mu aktuálně vadí antitrustové zákonodárství namířené proti americkým technologickým firmám. Pozornosti neušla ani Indie, ta totiž zavedla odvetná cla poté, co USA zrušily pro Indii její preferenční režim.

Margrethe Vestagerová, která je komisařkou pro oblast hospodářské soutěže, spustila vyšetřování americké firmy Broadcom, která vyrábí čipy. Komisařka se domnívá, že firma zneužívá svého dominantního postavení. Trump na to reagoval tak, že uvedl, že Vestagerová „nenávidí USA. Žaluje prý úplně všechny.“

Vestagerová se už v minulosti nebála se pustit do Amazonu či Googlu kvůli zneužívání dominantní pozice.

Trump už v minulosti kritizoval i Japonsko a Jižní Koreu. Chce, aby nesly větší náklady za to, že mají na svém území americké jednotky.

Michael Green z Centra pro strategická a mezinárodní studia, uvedl, že prezident se chová jako ignorant. Co může získat z toho, že kritizuje největšího spojence USA, ptá se Green (myšleno Japonsko).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.