Nepřípustný ústupek, revanš agresora, reagují na návrat Ruska do Rady Evropy na Ukrajině

Ukrajinští politici jsou zklamáni návratem Ruska do Rady Evropy. Někteří dokonce mluví o kolapsu normandského formátu.

Rozhodnutí Rady Evropy o návratu Ruska velmi zklamalo ukrajinské politiky. Někteří dokonce hovoří o tom, že došlo ke kolapsu normandského formátu k řešení situace na východě Ukrajiny.

Jako první na návrat hlasovacích práv v Radě Evropy pro Rusko reagovalo ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí. Podle jeho vyjádření se jednalo o „nepřípustný ústupek Ruské federaci“, Rusko vede podle Kyjeva proti Ukrajině ozbrojenou agresi a hrubě narušuje normy a principy mezinárodního práva i ústavy samotné Rady Evropy. Premiér Ukrajiny Volodymyr Grojsman věc označil za „revanš agresora a plné narušení norem mezinárodního práva“.

O něco později se k věci vyjádřil i prezident Volodymyr Zelenskij. Ten vyjádřil zklamání z rozhodnutí a sdělil na svém Facebooku, že lituje toho, že Francie a Německo jeho názor nevyslyšely.

I další ukrajinští politici rozhodnutí ostře kritizovali. Například Alexej Gondarčeko z Porošenkovy frakce řekl, že se jednalo o „štrasburskou zradu“, kde „se Evropa vzdala vlastních hodnot“.

Julia Tymošenková viděla celou věc jako „krach vnější diplomacie Ukrajiny a fiasko normandského formátu rozhovorů o dosažení míru“.

Na druhou stranu ukrajinský expert Ihor Tyškevič nepovažuje tento krok Rady Evropy za ohrožení politiky sankcí proti Rusku. Jak vysvětlil, Rada Evropy je mezinárodní organizace fungující mimo rámec sankcí. To, že se organizaci podle Tyškeviče přikládá na Ukrajině tak velký význam, je proto, že se na tom podle jeho slov ukrajinští poslanci píárově zviditelňují.

Bývalý ministr zahraničí Ukrajiny za prezidenta Viktora Janukovyče Leonid Kožara potom řekl, že návrat Ruska do Rady Evropy je krachem zahraniční politiky Petro Porošenka. Podle něj nelze efektivně projednávat otázky míru a války bez účasti Ruska.

Jinak to ale vidí analytička Anna Šelestová, která návrat Ruska do Rady Evropy chápe jako výsledek ruské kampaně mezinárodního vydírání. Podle jejích slov jsou argumenty o tom, že návrat umožní lepší ochranu práv obyčejných Rusů prázdné. Rusko stále méně plní rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, dodala.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.