G20: Si Ťin-pching: bohaté země ničí obchodní systém

Financial Times přinášejí důležité informace z klíčového summitu G20 v japonské Ósace.

Čínský prezident uvedl, že bohaté země ničí globální obchodní řád tím, že se uchylují k protekcionismu. Japonský premiér Šinzó Abe uvedl, že nespokojenost s globalizací vede ke konfrontaci mezi zeměmi. Abe ovšem trval na tom, že je potřeba aby jakákoliv opatření byla v souladu s WTO.

Abe zdůraznil, že na summit G20 se dívá celý svět a že je nutné zachovat obchodní systém volný a nediskriminační.

Donald Trump útočil na různé země před začátkem summitu, když se ovšem dostal do Japonska, tak svůj tón zmírnil.

Například při setkání s Angelou Merkelovou Trump uvedl, že „je to fantastická žena“ a že „je rád, že ji má za přítele“. Podobně poté, co kritizoval Indii za zavedení cel, když USA Indii sebraly preferenční obchodní režim, řekl, že „vztahy s Indií nikdy nebyly lepší“.

Summit G20 je přímo napěchován bilaterálními schůzkami, které probíhají vedle hlavního programu. Generální tajemník OECD uvedl, že hlavní je, aby USA a Čína našly základ pro budoucí rozhovory. Právě jednání mezi oběma velmocemi, které je naplánováno na sobotu, patří k nejvíce očekávaným výstupům summitu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dává najevo, že „klimatická změna“ je pro něj onou linií, za kterou nemíní jít. Například odmítá podepsat společné komuniké, pokud by tam toto téma nebylo, aby zase nerozčílilo USA. Přímo uvedl: „Pokud nebudeme hovořit o Pařížské dohodě, a pokud, aby bylo dosaženo dohody v rámci G20, nebudeme bránit klimatické cíle, pak to bude bez Francie.“

Ilustrační foto: Logo summitu G20 v Japonsku, Wikipedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.