V Evropském parlamentu to vypadá na 7 politických frakcí

„Bezprizorných“ je zatím 14 poslanců italského Hnutí pěti hvězd. Následovat bude zformování koalice s podporou většiny.

Po květnových volbách v Evropském parlamentu  vrcholí nové strukturování politických frakcí. V dané chvíli to vypadá, že jich bude celkem sedm. Následovat budou koaliční vyjednávaní a stanovení strategické agendy Evropské unie pro příštích pět let.

Nejsilnější frakcí je Evropská lidová strana EPP, která má celkem 182 poslanců. Jejím předsedou se stal Manfred Weber, který je zároveň takzvaným „spitzenkandidatem“ na post předsedy Evropské komise.

Socialisté a demokraté (S&D) mají 153 poslanců a jejich předsedou se stal Iratxe García ze Španělska.

Obnovit Evropu (bývalá skupina ALDE) má 108 poslanců a v čele je bývalý rumunský premiér Dacian Ciolos. Skupině nyní dominují především francouzští europoslanci z politické strany Emmanuela Macrona.

Zelení/EFA mají celkem 75 poslanců a v jejich vedení se nic nezměnilo. Frakci spolupředsedají Ska Kellerová a Philippe Lamberts.

Frakce Identita a demokracie (ID) bude mít celkem 73 poslanců v čele s Marco Zannim.

Evropští konzervativci a demokrati čítají nyní 63 europoslanců a skupině dominují poslanci za polské Právo a spravedlnost (PiS), které má ve frakci 26 členů. Skupinu povedou Ryszard Legutko a Raffaelle Fitto.

Evropská sjednocená levice-Severská Zelená levice (GUE/NGL) má celkem 41 členů a poslanců. Očekává se, že skupinu stále povede Gabi Zimmerová.

V případě Strany Brexitu, která má 29 členů, se neočekává, že by vytvořila frakci či se k nějaké přidala. Kandidovala s heslem odchodu z EU.

Velký otazník se vznáší nad italskou stranou Hnutí pěti hvězd a jejími 14 europoslanci. Hnutí kandidovalo na panevropské platformě, ale nakonec se do EP dostali jen poslanci z Itálie a jeden z Chorvatska. Hnutí pěti hvězd se zatím do žádné z existujících frakcí nezařadilo. Rozhovory s frakcí Obnovit Evropu se nezdařily kvůli odlišnému hospodářskému programu. Ve skupině S&D už je italský konkurent Hnutí Socialistická strana, skupina Identita a demokracie je pod taktovkou italské Ligy. V EPP je zase Berlusconiho Forza Italia a v případě skupiny ECR jsou proti poslanci ze strany Bratři Itálie. Zbývají jen dvě skupiny: Zelení a Sjednocená levice.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.