Jazzové okénko Jana Schneidera: Dvakrát We Free Kings a Toad

Jazzová rubrika Jana Schneidera pokračuje také dnes dalšími třemi skladbami.

Slavný jazzový multiinstrumentalista Rahsaan Roland Kirk byl též skvělým skladatelem. Zde je jeho delikatesa zvaná We Free Kings. Poslouchejte pozorně!

Ve Velké Británii mnozí špičkoví rockoví muzikanti šedesátých let nejen začínali s jazzem, ale celý život k němu měli blízko. Původně jazzový bubeník Ginger Baker v polovině šedesátých let neodolal vlně blues a spolu s kytaristou Ericem Claptonem a baskytaristou Jackem Brucem dali dohromady trio The Cream. Bakerovým majstrštykem bylo sólo ve skladbě Toad. Bylo to vlastně první dlouhé sólo na bicí v rockové hudbě, které nestálo na technické exhibici. Velmi soustředěný Baker naopak systematicky rozvíjí úvodní motiv. Příznačným rysem jeho improvizace je úžasně koordinovaný „dialog“ rukou (virblu, tomtomů a kotlů) s nohama (dvěma basovými bubny). Tím uváděl Ginger Baker do šílenství adepty hry na bicí – a možná to ještě zaujme i dnes.

Úvodní písničku jsme slyšeli, bubeníka jsme si představili, a teď už nám zbývá pouze vyslechnout, jak Kirkovu skladbu We Free Kings pojednal Ginger Baker se svou kapelou Air Force. Pěkný týden s písní v srdci přeji!

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.