Závěrečné komuniké z G20 bylo dohodnuto. I s USA

Nakonec bylo schváleno závěrečné komuniké. USA akceptovaly, že jiné země chtějí v prohlášení zdůraznit ochranu klimatu.

Angela Merkelová uvedla, že nakonec bude výstupem „podobný text“ jako při summitu G20 v Argentině. V Buenos Aires se v závěrečném prohlášení přidalo 19 zemí z dvaceti k Pařížské klimatické dohodě, USA nadále dohodu odmítají.

Nebylo do poslední chvíle jasné, zda se podaří závěrečné komuniké schválit. Opět nastoupil maraton nočních vyjednávání. V sázce nebylo jen komuniké, ale především samo fungování G20 jako formátu. Doposud se na každém summitu podařilo vyjednat společné prohlášení.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker signalizoval, že je potřeba mít v prohlášení ochranu klimatu. V Argentině se účastníci, ovšem kromě  Donalda Trumpa, zavázali k realizaci Pařížské klimatické dohody a také znovu zopakovali, že dohodu nelze zvrátit. Zároveň ovšem bylo uvedeno, že USA chtějí z této dohody vystoupit.

Trump si totiž myslí, že Pařížská dohoda USA znevýhodňuje.

Reuters doplňuje, že v komuniké chybí odsouzení protekcionismu, ale místo toho je obsažena formulace k podpoře „volného, spravedlivého a nediskriminačního“ obchodního prostředí.

V komuniké je také obsaženo varování, že ekonomický růst je nízký a rizika přetrvávají, protože obchodní a geopolitická rizika se zvýšila.

Podstatně kritičtěji vidí závěrečné komuniké Financial Times. FT tvrdí, že na papíře to sice vypadá jednotně, ale ve skutečnosti přetrvávají hluboké příkopy v oblasti obchodu a ochrany klimatu. G20 je očividně schopná v rámci komuniké „vstřebat“ disrupci jménem Trump, ale za cenu toho, že komuniké jsou slabá a vlastně nikoho k ničemu nezavazují. Nejtěžší témata byla podle FT obchod, digitalizace a ochrana klimatu.

V rámci obchodu se G20 „dohodla“ na principech, které jsou velice obecné: volný obchod, spravedlivý obchod a nediskriminace. Boj proti protekcionismu nebyl uveden, ale zato se objevila snaha vyřešit problém s mechanismem řešení sporů v rámci Světové obchodní organizace. USA tam totiž odmítají vyslat soudce. Japonský premiér Šinzo Abe uvedl, že reforma WTO je „nevyhnutelná“.

Klima byl velký oříšek, zde se prosadil Macronův požadavek, aby v komuniké byly odkazy na Pařížskou klimatickou dohodu. Emmanuel Macron byl rád, že ostatní země se u dohody udržely, neboť panovaly obavy, že Trump na svou stranu dostane Turecko a Brazílii. Jako „kompromis“ se ovšem v komuniké musely uvést tyto věty: USA trvají na svém rozhodnutí stáhnout se z Pařížské klimatické dohody, neboť znevýhodňuje americké pracovníky a daňové poplatníky. USA jsou světovým lídrem ve snižování emisí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.