Čína a USA: Deeskalace ale bez obsahu

Zdá se, že i po jednání summitu G20 v Ósace se svět bude rozdělovat do bloků a protekcionismus mezi nimi bude prostě „salonfähig“.

Komentátor Peter A. Fischer píše ve svém komentáři pro Neue Zürcher Zeitung o obnovených jednáních mezi největšími velmocemi.

Je patrné, že americký prezident už přešel do „módu“ volební kampaně. Koneckonců velká část jeho tiskové konference v Ósace byla věnována tomu, co všechno zpackali demokraté před ním, co on dělá za skvělou práci a jak dobře vychází s ostatními světovými lídry.

Mimo jiné si pochvaloval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a uvedl, že by obě země měly být strategickými partnery. Ano, v tom má pravdu, píše Fischer. Pro svět by bylo nejlepší, kdyby si tyto dvě největší mocnosti pomáhaly a kooperovaly. V řadě oblastí jsou nicméně technologickými a systémovými rivaly. Jenže žádný takový výstup jednání v Ósace nepřineslo. Zatím jen stopka další eskalaci.

Oba dva prezidenti se shodli na tom, že obnoví bilaterální jednání. Donald Trump ovšem dal také najevo, že prozatím uvalená cla považuje za přínos. V jeho světě prostě cla nezatěžují americké firmy a spotřebitele. Pro něj to jsou miliardy, které byly uzmuty Číňanům a on je má nyní k dispozici.

A co Čína? Pro ni je obchodní konflikt nepříjemný, tvrdí Fischer, ale není to důvod dělat bolestivé ústupky. Koneckonců Čína má obrovský vnitřní trh a navíc jiné exportní možnosti. Vydrží.

Na konferenci Trump také kritizoval „hroznou“ dohodu NAFTA a chválil dohodu, kterou vyjednával on (USMCA), která ale není moc jiná, tvrdí Fischer. Tímhle stylem je možné, že bude chtít mít do voleb dohodu s Čínou, kterou „prodá“ jako historickou. Fischer se domnívá, že nepřátelská rétorika ani velká propojenost ekonomik obou zemí hned tak nezmizí.

Vypadá to tak, že i po Ósace se svět bude rozdělovat do bloků a protekcionismus mezi nimi bude prostě „salonfähig“. V takovém prostředí mohou multilaterální organizace jako WTO jen těžko fungovat.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – Oficiální stránky summitu G20 (https://g20.org/en/photos/#&gid=1&pid=1)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.