Čína varuje, že cesta k dohodě s USA bude dlouhá

Klid zbraní a návrat k jednání mezi USA a Čínou nejsou ještě zárukou k tomu, že spory znovu nevypuknou, ozývá se z Číny.

Čína a USA musí ujít kus cesty, než dosáhnou dohody a ukončí obchodní válku, informuje Reuters. Na summitu G20 v Ósace se sešli prezidenti USA a Číny a dohodli se na „klidu zbraní“ a návratu k jednání.

Oficiální deník China Daily, který je využíván ke sdělování názorů čínské vlády světu, varoval, že neexistují záruky, že spory znovu nevypuknou.

USA sice nyní odložily zavedení dalších cel na čínské výrobky, a dokonce se rýsuje i možnost uspořádání vztahů s Huawei, ale rozpory stále přetrvávají. Sice se dohodlo 90 % témat, jenže těch deset procent tam jsou ty klíčové rozdíly.

Oficiální čínské vyhlášení stále pracuje s tím, že summit G20 vyslal „pozitivní signál“ a že je možné vyřešit problémy na bázi vzájemného respektu.

Návrat k jednání přivítali zástupci podnikatelů. Řada z nich varovala před negativní dopady „zhoršujících se vzájemných vztahů“.

Všichni ale přiznávají, že najít konsensus u nejobtížnějších témat bude velice náročné.

Spolu s tím, jak se obchodní válka vyhrocovala, se vyostřovala i pozice Číny. Dala najevo, že se nenechá vydírat a že „bude bojovat až do konce“.

Zástupce čínských médií uvedl, že USA si už nyní uvědomily, že Čína se jen tak nevzdá a že cla na čínské zboží jsou v USA velice nepopulární. Je tedy jasné, že komunikace mezi oběma zeměmi je obtížná, komplexní a vyžádá si hodně času. Boj, rozhovory, boj, rozhovory, to bude normální průběh věcí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.