Kim a Trump: malý krok správným směrem

Krátké setkání mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem znamená, že je dál na čem stavět.

Ano, opět se objevuje přídavné jméno historický, uvádí svůj článek Patrick Zoll na stránkách novin Neue Zürcher Zeitung . Přesto ale toto tak hojně užívané slovo ukazuje, jak radikálně se proměnily vztahy mezi USA a Severní Koreou. Ještě před rokem by bylo nemyslitelné, aby americký prezident vstoupil na severokorejskou půdu.

Třetí setkání a ne neutrální místo, ale Pchanmundžom na vnitrokorejské hranici. Symboličtější místo nelze najít, když jde o Korejský poloostrov. Toto místo stálo na začátku probíhající procesu sblížení. V dubnu 2018 se zde setkal jihokorejský Mun Če-in s Kimem. A toto setkání pak vyústilo v to, že americký prezident a severokorejský vůdce spolu přímo jednali. To byl historický moment, píše Zoll.

Zoll ovšem upozorňuje na to, že problémy, které byly zmíněny již na prvním summitu, zůstávají. Severní Korea má své rakety i jaderný program. A USA se drží sankcí, které Severní Koreu hospodářsky silně zasahují. Právě zbavení se sankcí je hlavním Kimovým cílem.

Ale pokud hovoříme o konfliktu, který trvá již sedmdesát let, je už to, že se obě strany pravidelně a očividně i v uvolněné náladě setkávají, velkým pokrokem. Oba dva, jak Trump, tak Kim se drží procesu, který může vést k míru. Bez důvěry mezi oběma stranami nikdy nemůže být konflikt vyřešen.

Nedělní setkání není průlom, končí Zoll. Je to malý krok na dlouhé a komplikované cestě, která snad jednoho dne dospěje na Korejském poloostrovu k udržitelnému míru.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.