Německé firmy si stěžují na dopady sankcí proti Rusku

Ztráty pro německé firmy za posledních několik let činí miliardy eur, odhadla Rusko-německé obchodní komora.

Německé firmy požadují od kancléřky Angely Merkelové kroky, které zmírní dopady tvrdých amerických sankcí proti Rusku. Německé společnosti stály sankce USA proti Ruské federaci miliardy eur ve ztracených příležitostech, tvrdí Německo-ruské obchodní komora (AHK). Sankce považuje za „kontraproduktivní“.

Na nejnovějším přehledu se podílelo celkem 140 firem a došly k závěru, že cena sankcí za posledních pět let činí 1,1 mld. eur. Ovšem celkové číslo činí několik miliard, pokud se tato čísla projektují na celou ekonomiku a na celkem 4500 německých firem, které v Rusku působí, sdělil šéf Komory Matthias Schepp.

Schepp také řekl, že větší dopad na německé firmy mají právě sankce USA proti Rusku, než evropské sankce s relativně malým dopadem. Podle Scheppa se USA starají o svoje vlastní ekonomické zájmy, a to na úkor německých malých a středně velkých firem.

„Tyto sankce jsou kontraproduktivní, nedovedou plnit politický účel, rozdělují Evropu a Ameriku a v dlouhodobé perspektivě všechny poškozují,“ sdělil Schepps. EU by měla začít s ukončováním vlastních sankcí proti Rusku, dodal.

EU podpořila další pokračování sankcí proti Rusku minulý týden. Německo sankce dlouhodobě podporuje.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.