Konzervativní frakce EPP se postavila proti Merkelové

Hledání šéfa Evropské komise se o víkendu pořádně zkomplikovalo. Proti „ósackému“ kompromisu se postavily nejen země V4, Irsko a Chorvatsko, ale rovněž Merkelové konzervativní frakce.

Německá kancléřka Angela Merkelová se při vedlejším jednání na ósackém summitu dohodla s dalšími lídry členských zemí EU, tj. s Francií, Španělskem a Nizozemskem, že kandidátem na post předsedy bude socialista Frans Timmersmans.

Dohoda měla znamenat, že předsednictví EP a pozici šéfa evropské diplomacie by připadla frakci EPP a liberálům i pozice předsedy Evropské rady. Proti Timmersmansově kandidatuře se postavily nejen země skupiny V4 (plus Chorvatsko a Irsko), ale i samotná frakce EPP, která trvá na kandidatuře Manfreda Webera.

Rebelie v řadách EPP vypukla poté, co Merkelová opustila nedělní jednání frakce. Zaznělo, že Merkelová je představitelkou Německa, nikoliv frakce, že zvolení socialistického kandidáta na post šéfa Komise by bylo proti vůli lidu, protože EPP je vítězem voleb v EU, což jí dává právo obsadit pozici podle principu spitzenkandidáta. Frakce naznačila, že Timmersmanse v hlasování nepodpoří.

Tyto spory zasáhly i do nedělního jednání summitu EU. Kompromis, který prosazovala Merkelová, se zkomplikoval. Donald Tusk se snažil čas získaný přerušením jednání využít k testování nových možností – objevily se tak zprávy, že na post předsedy EK by mohl být nominován například irský premiér a kritik ósacké dohody Leo Varadkar (který ale takové ambice nemá), hlavní vyjednávač Brexitu Michel Barnier nebo Kristalina Georgieva ze Světové banky.

Situaci komplikuje, že tento týden má poprvé zasedat Evropský parlament, zatím ovšem bez předsedy. Evropský parlament by mohl lídry postavit před novou situaci, pokud by si do čela zvolil jiného předsedu než v Ósace dohodnutého Timmersmanse. Oříškem také bude obsazení pozic předsedy Evropské rady a šéfdiplomata EU kandidátem z liberální skupiny Renew Europe tak, aby to odpovídalo požadavku genderové rovnováhy. Summit podle dosavadních informací k žádnému konkrétnímu návrhu nedospěl. Pokračovat se má v úterý.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.