V EU se rýsuje dohoda. Na nejvyšších postech budou dvě ženy

Ve snaze o nalezení kompromisu byly na dva nejvyšší posty v EU navrženy Lagardeová a von der Leyenová.

Financial Times přinesly v úterý večer zprávu, že Ursula von der Leyenová a Christine Lagardeová se rýsují jako možné kandidátky.

Třetí den vyčerpávajícího summitu v EU možná přinese řešení velké evropské povolební hádanky: kdo usedne do nejvýznamnějších funkcí v EU? Zdá se, že blízko k funkci předsedkyně Evropské komise má Ursula von der Leyenová. Maria Draghiho by zase ve funkci guvernéra Evropské centrální banky mohla nahradit dosavadní šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Přesvědčeny zatím nejsou levicové skupiny, protože obě ženy jsou z pravicových uskupení, i nadále není jasné, kdo povede Evropský parlament.

Nápad vytáhnout von der Leyenovou údajně přišel od francouzského prezidenta poté, co selhala řada dalších kombinací jmen. Von der Leyenová je oddanou spojenkyní kancléřky Angely Merkelové a posledních třináct let byla (a stále je) ministryní obrany německých vlád.

Stala by se první Němkou na postu předsedy Evropské komise a frakce konzervativců by získala nejdůležitější funkci. Merkelová prohlásila, že Evropa potřebuje „novou kreativitu“ a že všichni budou muset udělat nějaké ústupky.

Návrhem von der Leyenové byla nabídnuta pomocná ruka Merkelové, která byla svou vlastní frakcí konzervativců silně kritizována za to, že byla ochotna ustoupit a přenechat post předsedy Evropské komise socialistům (tj. kandidátu Timmermansovi).

O dalších funkcích se vyjednává a padají různá jména, včetně belgického premiéra Michela. Frans Timmermans a Margrethe Vestagerová z frakce socialistů, resp. liberálů, by měli dostat místa místopředsedů Komise.

Pokud se podaří zajistit vysoký post i pro Manfreda Webera, který byl tzv. spitzenkandidátem konzervativní frakce, pak těžko může kdokoli zpochybňovat pozici Merkelové, uvedl zdroj pro FT.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.