Hlas z německé SPD: nominace von der Leyenové je důvod opustit koalici

V německé sociální demokracii to kvůli nominaci von der Leyenové skutečně vře.

Tvrdá kritika z řad sociální demokracie i sesterské CSU se týká nominace Ursuly von der Leyenové, ministryně obrany. Zástupce frakce SPD hovoří o „skandálním oslabení EU“, informuje středeční vydání listu Die Welt.

Servítky si nebral ani Sigmar Gabriel. Tvrdí, že nominace von der Leyenové byl bezpáteřní trik. Návrh totiž může učinit jen daná země, jenže Merkelová se neúčastnila, protože neměla souhlas koaličního partnera. Ostatní země ale souhlasily.

Sigmar Gabriel tvrdí, že postoj Angely Merkelové je „kec“. Pokud by von der Leyenovou jmenovala bez souhlasu kabinetu, bylo by to proti pravidlům německé vlády i důvodem k opuštění vlády. Gabriel navrhuje, aby se SPD postavila proti, což nakonec i musí, protože jinak se z celého procesu stane absolutní fraška.

I předtím již byly špičky SPD z nominace von der Leyenové znechuceny. Nekandidovala, aby mohla přesvědčit, zní argumentace, pokus o demokratizaci EU se tak stal zcela absurdním. V SPD to prý skutečně vře, informuje Die Welt. Zdá se, že sociální demokraté si přejí, aby von der Leyenová v Evropském parlamentu neprošla.

I šéf CSU nominaci silně kritizuje. Proces byl nastaven tak, že Německo nemohlo souhlasit, přestože kandidátkou je Němka. Pro velkou koalici Je to další zátěž.

Ilustrační foto: Olaf Kosinski, Wikicommons, CC-licence

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.