Nominace von der Leyenové jako mistrovský strategický tah?

Z pohledu německé kancléřky Angely Merkelové je to mistrovský strategický tah, ale není jisté, že nominaci Ursuly von der Leyenové ocení i voliči.

Heslem mohlo být: máš-li nepopulární ministryni obrany, která má stále nějaké průšvihy, pošli ji do vrcholné funkce EU, píše ironicky komentátor Ralph Sina.

Staré heslo očividně hrozivým způsobem parafrázovali především Merkelová a Emmanuel Macron. Oba si mohou připsat body. Von der Leyenová se má stát předsedkyní Evropské komise a Merkelová se zdržela hlasování, aby dodržela koaliční smlouvu (jako by pak německá dominance neexistovala). Elegantní, píše Sina, návrh na von der Leyenovou totiž předložil Macron.

Macron vedl tvrdou kampaň proti Manfredu Weberovi, ale nechtěl si pokazit vztah s kancléřkou. Chtěl prostě jen dát najevo, že je proti nezkušenému Weberovi. A aby bylo úplně jasné, že ti velcí si vždy rozdělí ty hlavní posty, do Frankfurtu byla vyslána šéfka MMF, která ovšem svou odbornou kompetenci má.

Sina spekuluje, že by se Lagardeová mohla stát loutkou Jense Weidmanna (guvernéra německé centrální banky), kterého si přála Merkelová. Neoblíbená a ve své funkci se potácející von der Leyenová pak bude povýšena do Bruselu. Podle Siny dvojitý pás mistrovské třídy dua Merkelová a Macron.

Je ovšem otázka, zda tento tah posílí image EU a eura. A hlavně: třeba to všechno dopadne jinak, protože souhlas Evropského parlamentu není zaručen.

Možná se Merkelová a Macron sejdou v Bruselu rychleji, než by jim bylo milé. Voliči se mohou cítit po celé té kampani se „spitzenkandidáty“ podvedeni, a jako bonus jim do Bruselu posílají nepopulární ministryni obrany. Nic nového. Ale je to to největší zklamání, které se mohlo po evropských volbách přihodit.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – Mueller/ MSC – https://www.securityconference.de/de/mediathek/munich-security-conference-2019/image/opening-statement-by-ursula-von-der-leyen-1/filter/image/, CC BY 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78081231

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.