Rusko pozastavilo platnost dohody INF

Prezident Putin včera podepsal zákon, který pozastavuje platnost dohody o likvidaci raket středního a kratšího doletu.

Rusko pozastavilo platnost dohody INF, která likvidovala rakety středního a kratšího doletu. Vladimir Putin podepsal příslušný zákon 3. července, poté co zákon prošel ruskou Dumou a Senátem.

Dohoda INF byla podepsána v prosinci 1987 mezi SSSR a USA, za SSSR je na ní podpis Michaila Gorbačova, za USA Ronalda Reagana. Dohoda zavázala signatáře k likvidaci všech raket s doletem 500 až 5500 km, součástí byly vzájemné inspekce jejího dodržování.

Od roku 2013 Spojené státy opakovaně Moskvu vinily, že dohodu narušuje. Také Rusko mělo vůči Spojeným státům svoje výhrady, jak potvrdil náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov, konkrétně k rozvoji bezpilotních zbraní. Moskvě také vadilo, že USA prováděly starty raket středního doletu pod rouškou cílů pro systémy protiraketové obrany, zdůvodňované tím, že je tak zkoušejí. Výhrady měla Moskva také k umístění částí systému americké protiraketové obrany v Rumunsku a v Polsku. Systém „Aegis“ totiž může být potenciálně využit i pro vypuštění raket s delší dráhou letu Tomahawk.

Spojené státy v únoru 2019 dohodu jednostranně opustily, důvodem byla ruská raketa 9M729. Washington tvrdí, že její dosah je 500 až 550 km, zatímco Moskva ujišťuje, že její dolet je jen 480 km, takže do dohody nespadá, dokonce tuto raketu prezentovala veřejně. Americké ministerstvo zahraničí ruskou prezentaci označilo za směšnou.

Vladimir Putin 2. února 2019 oznámil, že Rusko pozastaví platnost dohody v reakci na jednostranné jednání USA. Americký ministr obrany (pověřený řízením) Mark Esper při nedávném jednání v NATO svoje kolegy ujistil, že USA budou dohodu plnit až do data vypovězení. „Pokud se Moskva rozhodne odejít ze smlouvy, my a naši spojenci přijmeme nutné kroky a společně vstoupíme do budoucnosti“, řekl.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.