Rusko prý nezvládne sériovou výrobu nadzvukové zbraně Avantgard

Podle americké tajné služby Moskvě chybí komponenty z uhlíkových vláken a zbraň se prodražuje. Rusko to odmítá.

Rusko vyrobí jen několik nadzvukových zbraní Avantgard. Aspoň to tvrdí zpráva blíže neurčené americké tajné služby, sděluje článek americké televize CNBC.

Vladimir Putin představil novou nadzvukovou zbraň – hypersonický kluzák Avantgard – na jaře roku 2018 a později tvrdil, že je připravena k sériové výrobě. Zbraň má mít rychlost dvacetkrát vyšší než rychlost zvuku. Jenže podle informací tajných služeb USA má Rusko problém najít dodavatele kriticky důležitých komponentů z uhlíkových vláken.

O tom, že Moskva obtížně hledá materiál, který by snesl extrémní teploty nadzvukového letu, informovala televize CNBC už v říjnu, nová zpráva americké tajné služby potvrzuje, že problém se stále nepodařilo vyřešit.

Anonymní zdroj z tajné služby měl CNBC sdělit, že Rusko vyrobí jen asi 60 nadzvukových zbraní typu Avantgard, jejich výroba je prý příliš drahá. Zdroj k tomu ovšem dodal, že program Avantgardu má stále prioritní zelenou a operační kapacity má dosáhnout v roce 2020.

Rusko systém úspěšně otestovalo dvakrát v roce 2016. Třetí test se konal v roce 2017 a nezdařil se. Podle informací americké tajné služby z minulého roku se Rusku nejspíš podaří dosáhnout požadované operační kapacity v roce 2020. Jedná se o významný krok, protože Rusko tak v oblasti nadzvukových zbraní předběhne USA a Čínu.

Ruská strana na informaci reagovala, že žádné problémy s výrobou Avantgardu nejsou. Z kanceláře ruského vicepremiéra Jurije Borisova, která má odpovědnost za ruský zbrojní průmysl, zaznělo, že výroba systému pokračuje úspěšně a bez problémů, podle původního harmonogramu.

Podle informací z ruské armády by měly být Avantgardy uvedeny do běžného provozu na konci letošního roku v oblasti Orenburgu. A podle vyjádření ruské vojenské akademie nebude možné při pohybu k cíli tento systém současnými protiraketovými obrannými systémy zachytit.

Vojenský expert Vladimir Dvorkin potom dodal, že i kdyby mělo Rusko ve výbavě jenom 60 kusů této nadzvukové zbraně, z operativního hlediska bude jejich množství „dostatečné“.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.