Rok od zvolení Obradora: Mexiko se mění k lepšímu

Rok od zvolení levicového prezidenta se v Mexiku věci mění k lepšímu. Ovšem násilí ani korupce ze země nezmizely.

Německá Tagesschau v článku své mexické korespondentky Anne-Katrin Mellmannové informuje, jak se mexickému prezidentovi daří naplňovat volební sliby: boj proti chudobě, korupci a násilí.

Prezident Andres Manuel López-Obrador si vybral pro výroční řeč k národu symbolické místo, Zócalo, hlavní náměstí města Ciudad de Mexico. Před rokem zde slavil svůj volební triumf.

Minerva Caballerová se živí tím, že sbírá plastové lahve z odpadu. Říká, že změnu vidí, existuje více míst, kde se může zdarma najíst. „Je nám o něco lépe,“ tvrdí.

AMLO (se sympatiemi běžně používaný akronym celého prezidentova jména) ve volební kampani oslovil mnoho lidí kritickým sloganem „Bohatá vláda, chudý lid“. Přestává to dnes platit?

Důchodkyně Marieluz Estradová Obradora volila a je se svým rozhodnutím spokojena. Na náměstí Zócalo přišla, aby ho podpořila. Pomáhá starším lidem, zvyšuje důchody, říká.

Spokojená je i Maria Elena Ramírez Vaca. Díky vládě našla práci, i když je na vozíčku. Říká, že peníze se rozdělují spravedlivěji než dříve a dostanou je i postižení lidé. Díky nové vládě může pracovat na úřadě, není vyloučena ze společnosti.

Prezident Obrador ve výročním projevu znovu slíbil, že zatočí s korupcí, od dalšího roku se z Mexika stane nová země.

Učitel Jorge Martínez musel jet mnoho hodin, aby se na náměstí Zócalo dostal. Ale chtěl svého prezidenta vidět. Potvrzuje, že korupce je hrozný problém. Peníze nekončily tam, kde měly, říká, dnes je to jiné, peníze se dostanou i do obcí. Vláda je u moci teprve pár měsíců, a změny jsou vidět. Je přesvědčen, že je to jen začátek.

Školačka Carolina Ramosová si přeje méně násilí a nejistoty. Zde změnu zatím nevidí. Tvrdí, že vše je tak, jak bylo dřív. Říká, že je potřeba vládě pomoci, protože má svou zemi moc ráda.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – ProtoplasmaKid – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28490581

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.