Tusk nabádá nové vedení EU, aby spolupracovalo se Zelenými

Nové Komisi by to podle něj zajistilo podporu progresivní většiny v Evropském parlamentu.

Donald Tusk nabádá nové vedení EU, aby zapojilo frakci Zelených a mělo tak za sebou „progresivní většinu“ pro příštích pět let.

Zelení sice dosáhli v evropských volbách rekordních úspěchů, ale žádný z vysokých postů v EU jim nepřipadl. Tusk se domnívá, že zapojení Zelených do jednání dodá jak stabilitu, tak i prospěje EU jako celku.

Za dva týdny bude Evropský parlament hlasovat a německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová bude potřebovat nejméně 375 hlasů. Zelení by mohli posílit tzv. proevropské strany, píší FT, bez nich by se Leyenová musela ucházet o hlasy konzervativců, socialistů a liberálů.

Zástupci frakce lidovců kritizovali to, že byl nakonec opuštěn systém tzv. „spitzenkandidat“, neboli zástupce jednotlivých frakcí a po dlouhých a těžkých jednání byla nakonec jako kandidátka na předsedkyni Komise zvolena von der Leyenová. Nicméně, největší frakce lidových stran nakonec von der Leyenovou podpoří.

Ostatní frakce budou chtít „koaliční program“ výměnou za to, že případně von der Leyenovou do pozice předsedkyně Komise podpoří. Zástupci Zelených uvedli, že svou navýšenou sílu využijí k tomu, aby Evropa byla „spravedlivější, udržitelná a více demokratická“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.